185 mln dolarów — tyle między innymi dzięki wsparciu NATO Innovation Fund wynosi kapitał OTB Fund II. Dzięki temu polski OTB Ventures stał się największym podmiotem VC w regionie CEE.
Zaawansowane technologie to przyszłość nie tylko Europy, ale i całego świata. Udowadniają to kolejne inwestycje podmiotów prywatnych i kapitału publicznego. Jednym z najnowszych przykładów jest zamknięta właśnie runda finansowania OTB Ventures o wartości 185 mln dolarów.
OTB Ventures to fundusz, który inwestuje głównie w startupy z branży deeptech. Wspomaga w ten sposób rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, automatyzacji, cyberbezpieczeństwa, ale także technologii kosmicznych i sektora fintech. W ramach funduszu OTB Fund II zamierza inwestować w najlepsze spółki portfelowe. Inwestycje kontynuowane mają stanowić blisko 50% środków funduszu, natomiast na zalążkowe ma zostać przeznaczone 10% środków.
„Ogłoszenie finalnej wielkości naszego drugiego funduszu, największego pod względem wartości zgromadzonych środków w CEE, to świadectwo zaufania od naszych inwestorów. Zamknięcie go powyżej pierwotnych założeń jest tym większym sukcesem, iż dokonało się mimo przez cały czas trudnego rynku. To takżę w dużym stopniu zasługa udanych inwestycji w ramach poprzedniego funduszu. Zgromadzony w OTB Fund 2 kapitał umożliwia nam dalsze realizowanie misji wspierania innowacyjnych startupów z obszaru deeptech. Korzystają one z największego zasobu naturalnego, jaki Europa może zaoferować, czyli wyjątkowego talentu technologicznego, którego nie brakuje także w naszym kraju” – podkreśla Adam Niewiński, współzałożyciel i partner zarządzający OTB Ventures.
Warto przeczytać: Biznesowa mapa dla startupów od Huge Thing i PFR Ventures. Korporacje chętnie podejmują współpracę z innowacyjnymi firmami
Fundusz Innowacji NATO
Jednym z nowych wspierających OTB Ventures jest NATO Innovation Fund. To inicjatywa powołana w sojuszu w lipcu 2023 roku. Jej celem działania jest wspieranie rozwoju technologii o podwójnym przeznaczeniu — wojskowym i cywilnym. Udział w finansowaniu biorą 23 państwa sojuszu, w tym także Polska. Łączny budżet funduszu to 1 miliard euro. Część ze środków została przekazana OTB Ventures.
„OTB Ventures i NATO Innovation Fund dzielą pasję do technologii oraz startupów z sektora deeptech, inwestując w ambitnych przedsiębiorców, aby zapewnić bezpieczną przyszłość dla miliarda obywateli Sojuszu NATO. Nasz flagowy fundusz o wartości 1 miliarda euro jest przeznaczony na inwestycje na styku deeptech, obronności i bezpieczeństwa, skupiając się na energetyce, komputerach kwantowych, autonomii, klimacie i biotechnologii. Inwestycje OTB Ventures są w pełni zgodne z naszą misją” – stwierdziła w oświadczeniu Andrea Traversone, partner zarządzający NATO Innovation Fund.
Nie tylko NATO
W OTB Ventures podkreślają, iż fundusz NATO inwestuje w jego działalność jako inwestor komercyjny. Charakterystyka tego funduszu nie powoduje także, iż działania OTB skupią się teraz na technologiach militarnych. Oprócz NIF działalność OTB Ventures jest także wspierana przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (EIF), Isomer Capital, TDJ Venture czy OnDean. Dzięki licznemu wsparciu fundusz zamknął rundę finansowania powyżej oczekiwanego poziomu.
Od pierwszego zamknięcia w listopadzie 2022 roku OTB Ventures ogłosiło już dziewięć nowych inwestycji. Mowa między innymi o spółce Semron (tworzy układy AI o wysokiej wydajności i ultra-niskim zużyciu energii), KYP.ai (platformę automatyzacji i analizy produktywności w przedsiębiorstwach) oraz Veridion (twórców opartej o AI technologii business intelligence).