Fundusz Vinci został strategicznym inwestorem SR Robotics, inwestując 36,3 mln zł

4 dni temu

Warszawa, 01.07.2025 (ISBnews) – SR Robotics (SRR), specjalizująca się w robotyce podwodnej, pozyskała finansowanie od funduszu zarządzanego przez spółkę Vinci z Grupy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), a wartość inwestycji wynosi 36,3 mln zł, podała spółka. Tym samym SR Robotics zakończyła proces poszukiwania strategicznego inwestora, zaś pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój floty podwodnych robotów o podwójnym przeznaczeniu (dual use).

SRR działa w dwóch obszarach: budowie zdalnie sterowanych i autonomicznych robotów podwodnych oraz ekologicznej technologii czyszczenia kadłubów statków, a kapitał pozyskany od Vinci zostanie przeznaczony na rozbudowę zdolności produkcyjnych, zwiększanie dostępności robotów do wykorzystania w modelu Robot-as-a-Service (RaaS), budowę Centrum Operacji Zdalnych i Analiz oraz stworzenia ośrodka szkoleniowego dla operatorów bezzałogowych pojazdów podwodnych. Inwestycja ma też wspierać rozwój polskich kompetencji w ramach tzw. local content w projektach morskich farm wiatrowych, podano.

“Inwestycja w SR Robotics to nie tylko wsparcie rozwoju technologii, ale także budowanie krajowych kompetencji w zakresie ochrony podwodnej infrastruktury krytycznej, takiej jak kable czy rurociągi. To również inwestycja w bezpieczeństwo danych strategicznych dotyczących polskiej strefy morskiej i realizowanych tam projektów infrastrukturalnych, np. farm wiatrowych. Dostrzegamy wysoki potencjał spółki jako lidera w segmencie robotyki podwodnej, z gotowym portfolio produktów i jasno określoną strategią komercjalizacji” – powiedział prezes Vinci Bartosz Drabikowski, cytowany w komunikacie.

SR Robotics rozwija roboty o podwójnym przeznaczeniu (dual use), do wykorzystywania zarówno w sektorze cywilnym, jak i obronnym. Ich rozwiązania umożliwiają m.in. lokalizację i neutralizację niewybuchów (UXO) oraz broni chemicznej, badania dna morskiego, a także zabezpieczanie krytycznej infrastruktury podwodnej i portów. Spółka rozwija własne rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, tj. systemy do analizy danych sensorowych i identyfikacji obiektów podwodnych. Technologia ta może mieć najważniejsze znaczenie dla sektora offshore, w tym morskich farm wiatrowych oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju.

“Inwestycja grupy BGK w SR Robotics wpisuje się w strategię BGK na lata 2025-2030, której jednym z filarów jest wsparcie bankowe i kapitałowe rozwoju nowoczesnych technologii, w tym wdrażanych w naszym sektorze obronnym. Oferowana przez SR Robotics technologia dual-use to nie tylko kwestia przewagi rynkowej, ale również naszego bezpieczeństwa. Polska potrzebuje zaufanych dostawców technologii podwodnych, bo to jest w interesie naszego kraju” – skomentował prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Mirosław Czekaj.

Drugim obszarem działalności SR Robotics jest projektowanie i produkcja magnetycznych robotów czyszczących burty statków i inne trudnodostępne powierzchnie znajdujące się pod wodą. Regularne usuwanie alg, muszli, porostów, czy innych mikroorganizmów z burt statków jest obowiązkiem każdego armatora, a brak odpowiedniej dokumentacji takich prac może prowadzić do przestojów lub zakazu wejścia do portu. SR Robotics planuje stopniowe wdrażanie usługi czyszczenia, rozpoczynając od głównych portów w Polsce, a następnie rozszerzając działalność na inne porty europejskie. To działania ważne dla ekologii transportu morskiego oraz ochrony lokalnych ekosystemów zgodnie z regulacjami UE, podano.

“Naszym celem jest kształtowanie przyszłości technologii podwodnych. Intensywnie rozwijamy innowacyjne produkty, a w wybranych obszarach oferujemy rozwiązania o unikalnej przewadze konkurencyjnej i w atrakcyjnym modelu biznesowym RaaS. Dzięki wsparciu Vinci możemy zwiększyć skalę działania i dostępność usług w modelu abonamentowym” – powiedział prezes i co-founder SR Robotics Tomasz Hartwig.

SR Robotics weryfikuje bezpieczeństwo swoich produktów zgodnie z międzynarodowymi normami. Floty robotów tworzone są zgodnie ze standardem NORSOK i klasyfikacją robotów podwodnych. Najbardziej zaawansowanym autonomicznym robotem podwodnym, opracowanym przez spółkę SRR, jest AUV (Autonomous Underwater Vehicle). Został zaprojektowany do kompleksowych badań geofizycznych dna morskiego i rzecznego. W odróżnieniu od tradycyjnych metod z wykorzystaniem holowanych zespołów pomiarowych, AUV umożliwia bardziej elastyczne manewrowanie, szybsze skanowanie i lepsze pozycjonowanie. W skład portfolio SRR wchodzą również: Bottom Crawler, Octopus ROV, ASV Narwal, Nautilus ROV, MagRob CL, MagRob AC.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału