Tematy te poruszamy w ramach projektu „Fundusze europejskie na rozwój firm w perspektywie finansowej 2021-2027” finansowanego ze środków Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027. Projekt realizuje Konfederacja Lewiatan oraz Związek Pracodawców Business Centre Club.
Start Funduszy Norweskich i EOG
Fundusze Norweskie finansowane są przez Norwegię, natomiast Fundusze EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Dzięki zawartym umowom Polska otrzyma prawie 4 mld zł (925 mln euro). To najwięcej ze wszystkich 15 krajów, które korzystają z Funduszy Norweskich i EOG. Przedsiębiorcy będą mogli starać się m.in. o środki na badania stosowane, innowacje, zieloną przedsiębiorczość. Programy będą prowadzone przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Po podpisaniu umów rozpoczną się prace nad przygotowaniem programów i procedur. Pierwsze konkursy z nowej edycji Funduszy Norweskich i EOG będą ogłaszane w 2026 roku.
W funduszach stawiamy na innowacje
Badania stosowane i innowacje są jednym z obszarów finansowanych z Funduszy Norweskich i EOG. Jednak podstawowym źródłem wsparcia dla tych obszarów pozostają środki z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Oprócz możliwości finansowania projektów badawczo-rozwojowych, program skupia się na rozwoju współpracy nauka – biznes. W tym celu w kwietniu został uruchomiony projekt Science4Business. Jego głównym celem jest zwiększenie efektywności działań Centrów Transferu Technologii i spółek należących do organizacji badawczych w zakresie współpracy z biznesem. Ma to m.in. ułatwić komercjalizację wyników prac badawczo-rozwojowych. Za realizację projektu odpowiada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W funduszach stawiamy na dostępność
Nie tylko te innowacyjne i badawcze, ale wszystkie projekty finansowane ze środków unijnych, powinny spełniać zasadę dostępności. Co to oznacza? Działania w projekcie oraz jego efekty powinny być dostępne dla osób z różnymi potrzebami, w szczególności osób z niepełnosprawnościami. Należy zadbać o dostępność architektoniczną, cyfrową czy komunikacyjną. Temat dostępności staje się jeszcze bardziej istotny dla firm w związku z wejściem w życie Polskiego Aktu o Dostępności. Nowe przepisy wprowadzają obowiązku dla firm świadczących: audiowizualne usługi medialne, usługi łączności elektronicznej, usługi informacji cyfrowej w transporcie pasażerskim, bankowość detaliczną, usługi rozpowszechniania książek elektronicznych, sklepy internetowe (e-commerce). Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało odświeżoną i rozbudowaną wersję strony internetowej, na której można znaleźć komplet informacji. Ta strona to www.dostepnosc.gov.pl.
Gdzie przez cały czas firmy mogą szukać pieniędzy?
W kwietniu instytucje uruchomiły kilka konkursów, które mogą być ważne dla przedsiębiorców. Tym razem polecamy uwadze w naszym TOP5:
- Ścieżka SMART na dostępność. NCBR ogłosił konkurs skierowany do dużych firm, które są zainteresowane zaprojektowaniem dostępnych rozwiązań, technologii i produktów. Nabór wniosków rozpocznie się 9 maja i potrwa do 30 czerwca. Warto już teraz zacząć przygotowania. Projekty powinny dotyczyć prac badawczych i być innowacyjne co najmniej w skali Polski.
- Promocja zagraniczna firm. Firmy z sektora MŚP mogą starać się o dofinansowanie na rozwój działalności eksportowej i międzynarodową promocję swojej działalności. Wnioski przyjmuje PARP. Przedsiębiorcy mogą je składać od 13 maja do 24 czerwca.
- Wzornictwo w MŚP. To wyjątkowy konkurs skierowany do przedsiębiorczych kobiet, które chcą wykorzystać design jako narzędzie do rozwoju swoich firm. Dodatkowo dzięki wsparciu finansowemu i doradczemu program oferuje pomoc w tworzeniu strategii wzorniczych oraz wdrażaniu innowacyjnych produktów na rynek. Nabór organizowany jest przez PARP. Wnioski można składać od 29 kwietnia do 29 lipca.
- Projekty badawcze w regionach. W kilku programach regionalnych firmy mogą składać wnioski na realizację swoich inicjatyw badawczych. Konkursy są ogłoszone m.in. na Mazowszu (do 30 czerwca), na Lubelszczyźnie (do 19 maja), na Pomorzu (do 23 maja).
- Wsparcie firm przy granicy białoruskiej. MFiPR i BGK uruchamiają finansowanie dla firm prowadzących działalność w tzw. strefie buforowej oraz dla podlaskich agencji celnych. Wsparcie dla przedsiębiorców będzie miało charakter preferencyjnej pożyczki. W czerwcu wnioski o pożyczki będzie przyjmował pośrednik finansowy, który zostanie wybrany przez BGK.
Na Portalu Funduszy Europejskich pojawiły się w kwietniu 164 ogłoszenia o nowych konkursach z FE skierowanych do różnych podmiotów.
Kilka liczb na podsumowanie kwietnia
Zmiany w swoich harmonogramach naborów wniosków ogłosiły instytucje odpowiadające za 6 programów regionalnych. Programy krajowe nie aktualizowały swoich planów konkursów. Aktualne harmonogramy można znaleźć na Portalu Funduszy Europejskich.
Zmiany w opisach priorytetów programów (które określają m.in. kto i na co może otrzymać dofinansowanie) pojawiły się w 10 programach regionalnych i 1 programie krajowym (FEnIKS). Zbiór aktualnych „szopów” (czyli szczegółowych opisów priorytetów) znajduje się na Portalu Funduszy Europejskich.
Od początku realizacji perspektywy unijnej 2021-2027:
- instytucje ogłosiły 2 911 naborów wniosków
- wnioskodawcy złożyli 54 317 wniosków o dofinansowanie
- 15 088 spośród nich podpisało z instytucjami umowy o dofinansowanie
- wykorzystaliśmy (w zawartych umowach) 40,7% dostępnych środków
(Dane wg stanu na 04.05.2025 roku).
Kolejne wydarzenia w naszym projekcie
Zachęcamy wszystkie zainteresowane firmy do udziału w projektowych wydarzeniach. Co nas czeka w najbliższym czasie?
- 05: Jak skutecznie aplikować, realizować i rozliczać projekty z pomocą systemów elektronicznych? – webinarium (rejestracja: link)
- 05: Fundusze europejskie dla firm z województwa dolnośląskiego – spotkanie we Wrocławiu (rejestracja: link)