
Produkty inwestycyjne (ETP) na kryptowaluty za moment odnotowują nowy kamień milowy w swojej historii. Wszystko ma miejsce w czasie, gdy Chiny doszły do porozumienia ze Stanami w sprawie taryf celnych.
- Fundusze ETP kontrolują w tej chwili 169 miliardów dolarów, co stanowi minimalną różnicę między rekordowym poziomem AUM ze stycznia 2025 roku.
- Popyt na króla kryptowalut jest wyraźnie zauważalny w przypadku inwestorów instytucjonalnych, którzy wciąż kupują właśnie przez tego typu fundusze.
- Rynek bitcoina rośnie w siłę w następstwie ogłoszenia porozumienia Chin ze Stanami Zjednoczonymi.
ETF-y na bitcoina puchną od kapitału
Rynek kryptowalut po kilku miesiącach spadków, a w następstwie handlu bokiem znów świeci w zielonych kolorach. Jest to oczywiście następstwo załagodzenia napięć ekonomicznych na linii USA – Chiny w kwestii taryf celnych.
Jak już oficjalnie potwierdzono, w następstwie negocjacji między przedstawicielami obu stron w Genewie, Pekin zgodził się obniżyć cła na amerykańskie towary z poziomu 125% do 10%. Waszyngton natomiast zredukował opłaty za import z Chin ze 145% do 30%.
Nowe taryfy mają obowiązywać od 14 maja przez następne 90 dni. Jak wspominałem, rynki notują wzrosty, a w przypadku bitcoina widzimy znaczny napływ kapitału do funduszy giełdowych (ETF-ów), ale i również produktów inwestycyjnych (ETP).
O tym, iż sytuacja na linii USA – Chiny się luzuje, wiadomo od kilku dni, stąd już przed weekendem bitcoin powrócił w okolice 103 tys. dolarów, do czego właśnie przyczynili się inwestorzy instytucjonalni.
Produkty inwestycyjne w kryptowaluty (ETP) odnotowały w ubiegłym tygodniu silny skok napływów na poziomie 882 miliona dolarów. To, co jest istotne, to fakt, iż fundusze kryptowalutowe są o krok od przebicia dotychczasowego rekordu ze stycznia 2025.
Jak informuje CoinShares, w ciągu ostatnich czterech tygodni globalne produkty giełdowe zapewniające ekspozycję na cyfrowe aktywa (ETP) odnotowały napływ środków o wartości 6,3 miliarda dolarów, co przekłada się na 93% całkowitych napływów od początku roku.
📈 US ETFs reached a record US$62.9bn in cumulative net inflows
Digital asset investment products saw inflows of $882m last week, with @Bitcoin seeing inflows of US$867m. We can also note inflows from @ethereum, @SuiNetwork of $1.5m and $11.7m respectively. Meanwhile, @solana… pic.twitter.com/V8SVFvDZIW
— CoinShares (@CoinSharesCo) May 12, 2025
James Butterfill, dyrektora działu badań CoinShares, przekazał, iż w ujęciu rocznym napływ kapitału wyniósł 6,7 miliarda dolarów. Co więcej, łączna wartość aktywów (AUM) będących pod kontrolą emitentów tego typu funduszy osiągnęła 169 miliardów dolarów. To znaczy, iż od dotychczasowego ATH pod tym względem brakuje zaledwie 2,5%.
Aktualny rekord na poziomie 173,3 miliarda dolarów pochodzi ze stycznia tego roku.
W przypadku kryptowalut ta redukcja napięć handlowych sprzyja środowisku nastawionemu na ryzyko. Niższe taryfy łagodzą presję inflacyjną i poprawiają globalne warunki płynności, co jest zwykle bycze dla Bitcoina i innych kryptowalut
– komentuje dr Kirill Kretov, starszy ekspert ds. automatyzacji w CoinPanel.
Konsolidacja Bitcoina powyżej 100 000 USD oznacza najważniejszy moment w jego ewolucji rynkowej, sygnalizując zarówno psychologiczną, jak i strukturalną siłę. Dynamika ta jest wspierana przez solidne napływy instytucjonalnych funduszy ETF, odnowione pro-kryptowalutowe nastroje w kręgach politycznych USA i zmniejszoną podaż po halvingu. Niepewność makroekonomiczna – w szczególności dotycząca stóp procentowych i globalnej polityki handlowej – pozostaje jednak kluczową zmienną, która może wywołać krótkoterminową niestabilność.
– dodaje Ryan Lee, Główny Analityk w Bitget Research