„Fundusze unijne na inwestycje regionalne – bilans zysków i strat”

1 rok temu

Moderator:
Anna Banasik, Redaktor Naczelna, Serwis Samorządowy PAP, Polska
Paneliści:
Grzegorz Puda, Minister, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Polska
Jorge Manuel do Nascimento Botelho, Poseł, Przewodniczący Podkomisji ds. monitorowania funduszy europejskich i planu PRR, Zgromadzenie Republiki, Portugalia
Bartosz Kublik, Wiceprezes, Związek Banków Polskich, Polska
Artur Rudnicki, Główny Doradca, Menedżer ds. Relacji Krajowych, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Polska
Piotr Pilch, Wicemarszałek, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Polska
Paweł Olejnik, Wiceprezes, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska

Po przedstawieniu prelegentów Moderatoroddała głos Ministrowi Funduszy i Polityki Regionalnej, zadając proste pytanie, które zadało kierunek całej dyskusji: czy Pan Minister z optymizmem patrzy w przyszłość, co do wykorzystania środków unijnych, które mają zostać przekazane w tym roku.


Minister w swojej odpowiedzi skupił się na kilku istotnych momentach, które, jak podkreślił, pozwalają mu zakładać, iż Polska bardziej niż jakiekolwiek inne państwo unijne potrafi wykorzystać przeznaczone jej środki. Według niego umożliwia to: niepowtarzalny sukces, które teraz – postfactum – stał się również bogatym doświadczeniem. Mianowicie Polska jest jedynym krajem, któremu udało się wykorzystać pieniądze unijne w 100%. Jak wspomniał Grzegorz Puda ten sukces przełożył się również na to, iż Polska dysponuje również opracowanymi sprawdzonymi mechanizmami opracowania i realizowania danych środków.

Podkreślił również ważność współpracy wewnętrznej rządu, samorządu i biznesu, zwracając uwagę, iż Polska nie tylko umie sukces osiągnąć, ale również jest państwem o bardzo zdecentralizowanym systemie dysponowania środkami, mając na myśli podział na województwa. Następną osobą zaproszoną ad vocem był Piotr Pilch. On dostał bardzo podobne pytanie: czy samorząd potrafi wykorzystać środki unijne. W odpowiedzi Marszałek zaznaczył, powtarzając słowa Ministra, iż środki na poprzedni okres zostały zrealizowane w 100%. Dzięki opracowanym mechanizmom, w tym przede wszystkim licznym projektom, które są wdrażane na bieżąco i wpisywane w plany roczne nie ma większej wątpliwości, iż wykorzystać środki uda się – natomiast pytanie jest czy te środki dostaną. W tej chwili jest opóźnienie procesowe, związanie z pracami Komisji Europejskiej, ale, jak podkreślił Marszałek, nie docierają do nich żadne negatywne informacje w tym zakresie.


Dalej Moderatorzwróciła się do sektora przedsiębiorczości zapraszając Pawła Olejnika, by przedstawił swoją wizję zainteresowania się w gronie przedsiębiorców środkami i tym na ile te środki się pokrywają z projektami, celami i zapotrzebowaniem przedstawicieli biznesu.
Paweł Olejnik odpowiedział w danym zakresie, iż wnioskując z samej ilości zrealizowanych projektów i kwoty na którą zostały one zrealizowane można powiedzieć, iż zainteresowanie tematem istnieje, a skupiając się na roli, którą odgrywa w tym bezpośrednio PARR – nie ma żadnej wątpliwości iż tak jest i tak będzie dalej, bowiem jest to marka, która sama gra.


Po przemówieniu Wiceprezesa PAiHu mikrofon został przekazany przedstawicielom sektora bankowego Arturowi Rudnickiemu oraz Bartoszowi Kublikowi). Głównym pytaniem, które zostało im zadane: czy w zakresie funduszy banki współpracują z samorządem i czy są banki pozytywnie nastawione do tego typu środków inwestycyjnych. Odpowiedź była prosta: banki są po stronie swojego klienta, a samorząd jest stałym i bardzo korzystnym klientem dowolnej bankowości, bowiem prawie nie istnieje poza smutnym przypadkiem gminy Ostrowice możliwość ich zbankrutowania. Poza tym w przypadku Europejskiego Banku Inwestycyjnego tu nie jest mowa o samych pożyczkach, tylko o partnerstwie w zakresie realizacji inwestycji, bowiem eksperci banku wspierają samorządowców w opracowaniu projektów i wniosków merytorycznie. Ogólnie jak podkreślili obaj panowie duża część polskiego sukcesu w zakresie dysponowania środkami powstała dzięki poddaniu projektów i wniosków uprzedniej analizie i ekspertyzie analityków bankowych.


Jako ostatni przedstawił swoje doświadczenia i wizję Poseł Jorge Manuel do Nascimento Botelho. On zaznaczył, iż Portugalia w odróżnieniu od Polski jest dość małym krajem na granicy Unii, a nie w jej środku, niemniej jednak również znajdując się w unii państwo to uczestniczy we wszystkich rodzajach projektów, praw i inicjatyw europejskich. jeżeli chodzi o sposób wykorzystania środków unijnych najlepsza liczba, którą mógłby podać, i która mówi sama za siebie to nie liczba zrealizowanych wniosków, opracowanych projektów, czy kwot, na które owe przedsięwzięcia się opiewają, tylko liczba odzwierciedlająca bezrobocie – 6,1%. To jest główny wielkoskalowy kierunek na który w Portugalii przeznaczane są pozyskane środki i rok do roku osiągane liczne sukcesy. Podsumowując Pan Minister ponownie podkreślił doświadczenie Polski i to, iż on nie widzi żadnych przeszkód, by powtórzyć to doświadczenie w nadchodzącym okresie.

Idź do oryginalnego materiału