Autor: FWG
Campus Polska Przyszłości to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w Polsce dla młodych, aktywnych osób, które chcą mieć wpływ na to, w jakim kierunku będzie rozwijała się Polska w następnych latach i pokoleniach. Jego III edycja rozpocznie się już 25 sierpnia i potrwa tydzień. Podobnie jak w zeszłym roku, FWG jest jednym z partnerów Campusu, oraz ma swoje miejsce programie.
Campus Polska Przyszłości jest największym festiwalem idei skierowanym do młodych osób w Europie Środkowo-Wschodniej. Od trzech lat, z inicjatywy Prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, odbywa się w miasteczku akademickim Kortowo w Olsztynie. Jak podkreślają organizatorzy, w czasie trwania wydarzenia, Olsztyn staje się “najbardziej rozdyskutowanym miastem w Europie”.
FWG w panelach
Dzięki współpracy z renomowanymi partnerami, wydarzenie wyróżnia się bardzo wysokim poziomem merytorycznym. Przedstawiciele FWG pojawią się w dwóch panelach poświęconych obszarom działalności Fundacji. W sobotę 26 sierpnia, w panelu pt. “Gospodarka Polski w nowym świecie. Co należy zmienić, aby wejść na ścieżkę dynamicznego rozwoju?” udział weźmie Marek Tatała, ekonomista i wiceprezes FWG, a jego dyskutantami będą posłanka Izabela Leszczyna, europoseł, dr Janusz Lewandowski i były wicepremier, dr Janusz Wojciech Steinhoff. Rozmowę poprowadzi Alicja Defratyka, ekonomistka i autorka projektu “Ciekawe Liczby”, wspartego grantem Fundacji. Ze względu na duże znaczenie tematyki rozmowy, panel uzyskał rangę Wydarzenia Specjalnego i już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników.
Dzień później, w niedzielę 27 sierpnia, Marek Tatała sprawdzi się w roli prowadzącego seminarium “Jak mówić o liberalizmie w XXI wieku?”. Na to pytanie odpowiedzą Justyna Piątek-Pawłowska, krajowa koordynatorka polskiego oddziału Ladies of Liberty Alliance oraz Andrzej Prendke, przewodniczący stowarzyszenia “Młodzi Nowocześni” podzielą się ich doświadczeniem w promowaniu liberalizmu wśród młodych osób, za to Jan Sętowski, artysta i współzałożyciel projektu artystycznego Sętowski Gawron, opowie o tym, jak przekazywać wolnościowe idee poprzez sztukę. Jak zawsze przy okazji takich rozmów, duża część dyskusji poświęcona będzie pytaniom od uczestników Campusu.
Poznaj nas na Campusie
Obecność FWG na Campusie to jednak nie tylko panele dyskusyjne. W strefie dla organizacji pozarządowych uczestnicy znajdą stoisko Fundacji, gdzie mogą poznać nasz zespół i wypełnić ankietę na temat stosunku uczestniczek i uczestników do różnych liberalnych postulatów. W ubiegłym roku stoisko FWG było poświęcone idei wejścia Polski do strefy euro. Uczestnicy Campusu wymieniali się opiniami m.in. wypełniając ankietę na temat swojego nastawienia wobec przyjęcia wspólnej waluty w Polsce. Wnioski z ok. 200 wypełnionych ankiet dawały powody do optymizmu – 100% ankietowanych poparło członkostwo Polski w Unii Europejskiej, natomiast przyjęcie waluty euro w Polsce poparło 90% ankietowanych wobec 9% przeciwników tego postulatu.
Misją Fundacji jest angażowanie się w najbardziej wartościowe inicjatywy na rzecz wolności gospodarczej i tworzenie przestrzeni współpracy i integracji zwolenników wolnego rynku. Wsparcie Campusu Polska Przyszłości wpisuje się w nasze założenia i stanowi okazję do zainteresowania wartościami Fundacji ponad 1300 jego uczestników i uczestniczek. Do zobaczenia w Olsztynie!
Pełen program Campusu Polska Przyszłości 2023 znajdziesz tutaj.
Informacje o wszystkich tegorocznych partnerach Campusu znajdziesz tutaj.