Gadomski o Polsce Okiem Liberała. To już dziesiąty tekst z cyklu

1 rok temu

Gadomski o Polsce Okiem Liberała. To już dziesiąty tekst z cyklu

Autor: FWG



FWG, we współpracy z dziennikarzem “Gazety Wyborczej” Witoldem Gadomskim, publikuje od marca br. cykl artykułów pt. “Okiem Liberała”. Teksty nawiązujące do bieżących wydarzeń gospodarczo-politycznych i odkłamujące najczęstsze mity na temat liberalizmu, są dostępne na naszej stronie, jak i na stronie internetowej “GW”. W tym tygodniu opublikowany został 10. odcinek cyklu.


W swoich tekstach, Witold Gadomski komentuje stan polskiej gospodarki, wydarzenia polityczne oraz opisuje największe wyzwania stojące przed Polską w przyszłości z perspektywy liberalnej. Analizuje także poziom liberalizmu w naszym kraju i stawia krytyczne tezy wobec sposobu zarządzania majątkiem państwowym przez rządzących. Autor nie stroni także od rozważań nad stanem liberalizmu w polskim społeczeństwie.

Polska okiem liberała. O czym pisze Gadomski?

Coraz powszechniejsze nacjonalizacje przedsiębiorstw, przeprowadzanych przez rząd PiS od 2016 roku lub naświetlanie istnienia państwowych spółek produkujących m.in. cukierki są “oczkiem w głowie” cyklu “Okiem Liberała”. Gadomski konsekwentnie wskazuje na paradoksy, takie jak np. wspieranie przez państwo produkcji cukru, stosując jednocześnie obniżony VAT na cukier. Rozkłada na czynniki pierwsze prywatyzację i ponowną nacjonalizację spółki PKP Energetyka. Reaguje na głosy o zbyt otwartej polityce migracyjnej Polski, jednoznacznie opowiadając się, w obliczu zapaści demograficznej, za ściągnięciem do kraju jeszcze większej liczby pracowników.

Gadomski odniósł się też do ważnego tematu wprowadzenia w Polsce euro, który w FWG jest omawiany w ramach kampanii “Kurs na Euro”. Czy euro oznacza „drożyznę”? Autor rozprawia się z mitem gwałtownego wzrostu cen po wejściu do strefy euro i wzywa do obrania kursu na euro, a więc przeprowadzenia reform gospodarczych i prawnych, których skutkiem będzie obniżenie inflacji, prowadzenie zrównoważonych finansów publicznych, pilnowanie limitu długu publicznego, czy przywrócenie praworządności.

Autor cyklu ponadto umiejętnie łączy wolnościowe ideały z obecną sytuacją gospodarczo-polityczną Polski. Jak podkreśla, jednym z najbardziej podstawowych warunków istnienia systemu kapitalistycznego jest silny system praw własności, dodając przy tym, iż własność jest gwarantem wolności. Jednocześnie 33 lata od rozpoczęcia transformacji Polska ma najwyższy spośród państw OECD udział przedsiębiorstw kontrolowanych przez państwo, a firmy te są wyraźnie mniej produktywne i zyskowne niż prywatne.

Artykuły z cyklu “Okiem Liberała” publikowane są od 16 marca co dwa tygodnie, w czwartki. Teksty są dostępne na stronie internetowej “Gazety Wyborczej” oraz na stronie Fundacji Wolności Gospodarczej. Zachęcamy do lektury:

Okiem Liberała. Wszystkie teksty

  1. Banki, elektrownie, stocznie – synekury dla ludzi PiS – 16 marca 2023
  2. Państwowa fabryka maszynek do kręcenia lodów – 30 marca 2023
  3. Oto jak baroni PiS odzyskują swoje lenno – 13 kwietnia 2023
  4. Polska potrzebuje imigrantów – 26 kwietnia 2023
  5. Hurra, niech żyje inflacja! Finansowa bonanza PiS okiem liberała – 11 maja 2023
  6. Eurostrachy na Lachy. Nie bójmy się wspólnej waluty – 25 maja 2023
  7. Finanse państwa poza kontrolą – 15 czerwca 2023
  8. Rządy wypuściły inflacyjnego dżina z butelki – 29 czerwca 2023
  9. Własność to fundament zdrowej gospodarki i wolności obywateli – 12 lipca 2023
  10. Unia Europejska okiem liberała: o co można mieć pretensje do Brukseli? – 26 lipca 2023

Autorem tekstów jest Witold Gadomski – dziennikarz, publicysta „Gazety Wyborczej”.

Wszystkie teksty są częścią cyklu Fundacji Wolności Gospodarczej „Okiem Liberała” i ukazują się również na stronie Wyborcza.pl.


Idź do oryginalnego materiału