Gaz-System zakończył rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu do 8,3 mld m3

1 tydzień temu

Gaz-System zakończył rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu, w wyniku której możliwości regazyfikacyjne terminalu wynoszą od 1 stycznia 2025 r. 8,3 mld m3 rocznie, podała spółka. Inwestycja polegała na zwiększeniu liczby regazyfikatorów SCV, wybudowaniu drugiego nabrzeża i trzeciego zbiornika do procesowego składowania LNG.

Od 1 stycznia 2025 r. moce regazyfikacyjne terminalu wynoszą 8,3 mld m3 i odpowiadają prawie 50% rocznego zapotrzebowania na gaz odbiorców krajowych.

„Terminal LNG w Świnoujściu, polskie gazowe okno na świat, to istotny element realnej dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski. Dziś obiekt zyskał większe moce regazyfikacyjne i nowe funkcjonalności. Jesteśmy bardziej bezpieczni energetycznie i mamy dostęp do konkurencyjnych rynków gazu ziemnego na całym świecie. Inwestycja była realizowana w trudnych czasach pandemii i wojny za naszą granicą, dlatego dziękuję bardzo pracownikom Gaz-Systemu oraz instytucjom i urzędom, które brały udział w jej realizacji i doprowadziły do szczęśliwego finału” – powiedział prezes Gaz-Systemu Sławomir Hinc, cytowany w komunikacie.

Program rozbudowy obiektu był podzielony na dwa etapy. Pierwszy etap polegał na zwiększeniu parametrów pracy istniejącej instalacji regazyfikacyjnej dzięki m.in. zamontowaniu dwóch kolejnych regazyfikatorów SCV (ang. Submerged Combustion Vaporiser) i ciągu pomiarowego. W efekcie tych działań od stycznia 2022 r. terminal mógł świadczyć usługi regazyfikacji o mocy na poziomie 6,2 mld m3.

W ramach drugiego etapu powstał trzeci zbiornik i drugie nabrzeże do rozładunku, załadunku i bunkrowania LNG wraz z estakadą przesyłową, łączącą instalacje nabrzeża z nowym zbiornikiem. Zadaniem tych obiektów jest poprawa elastyczności pracy terminalu i zwiększenie zdolności operacyjnych, m.in. odbiór większych wolumenów dostaw gazu LNG i bunkrowanie, czyli tankowanie statków gazem LNG bezpośrednio przy nabrzeżu, wymieniono w materiale.

Inwestorem budowy części hydrotechnicznej nabrzeża, czyli stanowiska statkowego, konstrukcji morskiej estakady przesyłowej i infrastruktury cumowniczej, był Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Inwestycja związana z rozbudową jest dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w wysokości ok. 461 mln zł.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału