ExxonMobil i Chevron zamierzają wejść na rynek zasilania centrów danych sztucznej inteligencji, koncentrując się na gazie ziemnym. ExxonMobil planuje budowę elektrowni gazowej z wykorzystaniem technologii wychwytywania dwutlenku węgla, co pozwoli na redukcję emisji o 90 procent.
Podczas gdy giganci technologiczni, tacy jak Microsoft, Amazon i Google polegają na odnawialnych źródłach energii, jeżeli chodzi o centra danych, przedstawiciele ExxonMobil twierdzą, iż gaz ziemny oferuje lepsze rozwiązanie, podkreślając jego zdolność do efektywnego zaspokajania pilnych potrzeb energetycznych.
Społeczność międzynarodowa już wcześniej zauważyła, iż gwałtowny rozwój systemów sztucznej inteligencji nieodłącznie wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, która w dużej mierze pochodzi ze źródeł odnawialnych lub energetyki jądrowej. Dwie największe amerykańskie spółki paliwowe, ExxonMobil i Chevron, ogłosiły plany wejścia na rynek zasilania centrów danych AI, proponując nowe zastosowania ropy naftowej i gazu w obliczu globalnych zmian na rynku energii.
Gaz w służbie sztucznej inteligencji
ExxonMobil planuje budowę nowoczesnej elektrowni gazowej wyposażonej w technologię wychwytywania dwutlenku węgla, co pozwoli na redukcję emisji aż o 90 procent.
– Współpracujemy z innymi dużymi przedsiębiorstwami przemysłowymi, aby szybko wdrożyć rozwiązanie zapewniające zarówno wysoką niezawodność, jak i niską emisyjność w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na moc obliczeniową dla sztucznej inteligencji ー powiedziała Kathryn Mikells, dyrektor finansowa ExxonMobil.
Firma nie chce ujawnić szczegółów swojej inwestycji, takich jak koszt, lokalizacja, podwykonawcy bądź potencjalni klienci. Z nieoficjalnych informacji można się dowiedzieć, iż projektowana elektrownia gazowa będzie mogła mieć moc ponad 1500 megawatów.
„Chevron” także przygląda się możliwościom inwestycji w zasilanie sztucznej inteligencji. O takich działaniach swojej firmy powiadomił jeden z jej dyrektorów, Jeff Gustavson.
– Nasza firma jest bardzo dobrze przygotowana, aby wziąć udział w takim przedsięwzięciu – oświadczył Gustavson.
Trend nakazuje wspierać AI zieloną energią
Zainteresowane rozwojem sztucznej inteligencji firmy technologiczne korzystają z odnawialnych źródeł energii bądź planują korzystać z energii jądrowej. Meta, Amazon, Google i Microsoft odpowiadają za 40 procent zapotrzebowania na wielkoskalowe projekty OZE w USA w ciągu ostatnich pięciu lat, jednocześnie inwestując w reaktywację elektrowni jądrowych oraz budowę małych reaktorów jądrowych (SMR).
Z kolei przedstawiciele ExxonMobil, w tym prezes Darren Woods, podkreślają, iż dzięki swojej umiejętności szybkiego i wydajnego zaspokajania potrzeb energetycznych, gaz ziemny stanowi bardziej efektywne źródło zasilania systemów sztucznej inteligencji, niż energetyka jądrowa.
– jeżeli stawiasz na energię jądrową i technologie, które dopiero mają wejść do użytkowania, to przed nami długa droga – określił.
W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną dla rozwijających się technologii sztucznej inteligencji, decyzje firm takich jak ExxonMobil i Chevron mogą odegrać kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości rynku energetycznego. Konkurencja między różnymi źródłami w zasilaniu nowych technologii, takimi jak gaz ziemny, OZE i energia jądrowa, może przyspieszyć innowacje zachodzące w światowej energetyce. W miarę jak te technologie będą się rozwijać, decyzje dotyczące wyboru źródeł energii staną się coraz bardziej istotne dla zapewnienia stabilności i zrównoważonego rozwoju sektora energetycznego.
Tomasz Winiarski
Sztuczna inteligencja w górnictwie USA i Chin