
Bybit, jedna z czołowych giełd kryptowalut, zdołała gwałtownie odbudować płynność rynku po ataku hakerskim z lutego br., dając przykład skutecznego zarządzania kryzysem w branży cyfrowych aktywów.
- W ciągu zaledwie 30 dni Bybit odzyskał większość płynności na rynku bitcoina, obsługując ponad 350 tys. wniosków o wypłatę środków,
- Płynność altcoinów powróciła do około 80% poziomów sprzed ataku, mimo niekorzystnego sentymentu rynkowego.
Ekspresowe odbudowanie rynku BTC po największym ataku w historii Bybit
W lutym 2025 roku giełda kryptowalut Bybit padła ofiarą poważnego ataku hakerskiego, który uderzył głównie w rezerwy ethera (ETH), ale jego konsekwencje były znacznie szersze — z platformy odpłynęła znacząca część traderów i płynności.
W wyniku wspomnianego zdarzenia ucierpiały nie tylko wewnętrzne rezerwy, ale również zaufanie użytkowników. W ciągu kolejnych 30 dni Bybit wdrożył szereg działań ratunkowych, które doprowadziły do zaskakująco szybkiego przywrócenia głębokości rynku BTC do poziomów sprzed ataku.
Z raportu od Kaito Research wynika, iż giełda w tym czasie skutecznie negocjowała linie kredytowe, zapewniając płynność i możliwość realizacji wszystkich wniosków o wypłaty. Bybit przetworzył ponad 350 000 zgłoszeń wypłat, co potwierdza sprawność operacyjną platformy.
7 maja br. Bybit osiągał dzienne wolumeny obrotu na poziomie 2,8 miliarda dolarów, z czego ponad 39% przypadało na BTC. Według danych od CoinGecko, głębokość rynku BTC dla 2% poślizgu wynosiła 2,8 miliona dolarów, a średnia dzienna głębokość sięgała 13 milionów dolarów.
To właśnie zdecydowane działania, takie jak szybkie pozyskanie płynności i ulepszenia dla traderów detalicznych – m.in. specjalna głębokość rynku dla mniejszych zleceń – przyczyniły się do odzyskania zaufania użytkowników oraz pozycji jednej z najbardziej płynnych giełd scentralizowanych.
Altcoiny wracają do formy wolniej, ale stabilnie
Chociaż bitcoin odzyskał dawną płynność w rekordowym tempie, rynek altcoinów regenerował się nieco wolniej. Miesiąc po ataku Bybit zdołał przywrócić około 80% głębokości rynku dla alternatywnych kryptowalut.
Giełda skoncentrowała się na odbudowie płynności dla top 30 altcoinów, których rynki przez cały czas nie osiągnęły pełnej głębokości sprzed lutego. Dodatkową przeszkodą w odbudowie była ogólna słabość rynku, związana m.in. z napięciami handlowymi i spekulacjami o wojnie celnej USA.
Zgodnie z danymi od Kaito Research, sytuacja rynkowa po ataku pogorszyła się na większości giełd – m.in. HTX, Bithumb czy MEXC zanotowały dwucyfrowe spadki płynności w miesiącu po incydencie.
Tego typu kłopoty nie są obce choćby największym gigantom. Dla przykładu Binance w czasie bessy w 2023 roku (po pozwie SEC z czerwca) stracił do 80% swojej płynności, z której część do dziś nie została odzyskana.