Giełda Kraken chce uruchomić własny bank
Instytucje bankowe coraz częściej odwracają się plecami do firm powiązanych z kryptowalutami. Dlatego giełda kryptowalut Kraken postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i planuje uruchomienie banku w USA, pomimo trudnego otoczenia regulacyjnego, z jakim w tej chwili boryka się branża.
Wiadomość ta pochodzi od Marco Santori, głównego prawnika firmy Kraken, który ujawnił plany giełdy podczas wystąpienia w podcaście The Scoop.
„Kraken Bank jest na dobrej drodze do uruchomienia, już wkrótce” – powiedział Santori.
„Będziemy mieć te długopisy z małymi kulkowymi łańcuszkami. Zamierzamy zamówić ich tysiące i przyczepić do biurek banków na Wall Street wszędzie. Z naszym logo”.
Uścisk SEC
Kraken był jednym z ulubionych celów Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która rozprawiała się z branżą kryptograficzną w ostatnich miesiącach po upadku FTX w listopadzie.
W lutym SEC obciążyła Krakena za niezarejestrowaną ofertę i sprzedażą papierów wartościowych, następnie za platformę staking-as-a-service dostępną dla klientów w USA. Aby uregulować opłaty, Kraken zgodził się zakończyć usługę stakingu on-chain dla klientów z USA i zapłacić 30 milionów dolarów odszkodowania, odsetek za uprzedzenia i kar cywilnych.
Przewodniczący SEC, Gary Gensler, powiedział, iż ruch przeciwko Krakenowi powinien „zawiadomić wszystkich na tym rynku”, iż SEC podejmie działania egzekucyjne przeciwko firmom związanym z kryptowalutami, które nie przestrzegają amerykańskiego prawa finansowego.
Kraken ani nie przyznał się, ani nie zaprzeczył zarzutom zawartym w skardze SEC, a jego amerykańska usługa stakingu stanowiła tylko niewielki procent przychodów giełdy, powiedział Santori.
„Oczywiście wpływa to dość dramatycznie na nasz asortyment produktów w Stanach Zjednoczonych” – dodał, sugerując, iż po tej decyzji Amerykanie są teraz bardziej skłonni do poszukiwania usług stakingu, które są za granicą na bardziej ryzykownych giełdach.
„To naprawdę wskazuje na dość niefortunną sytuację tutaj w Stanach” – powiedział.
„Mamy środowisko regulacyjne, które zasadniczo zmusza użytkowników do korzystania z giełd offshore, które chętnie przyjmą ich zlecenia poprzez VPN”.
Trwające problemy Silvergate Banku, który wcześniej był czołowym partnerem bankowym dla wielu dużych firm kryptograficznych, zanim nastały niespokojne czasy w następstwie spowolnienia na rynku kryptograficznym w 2022 roku, tylko przyspieszyły plany Krakena dotyczące uruchomienia banku w celu utrzymania usług bankowych i promować innowacje w branży.
„Wracamy do epoki, w której banki będą bardzo ostrożne, jeżeli chodzi o to, jakie konta otwierają” – powiedział.
„Wall Street będzie działał. Kraken i Coinbase będą działać. Ale inni, którzy mają nowy pomysł na zapewnienie infrastruktury dla gospodarki kryptograficznej, będą mieli naprawdę trudną drogę do swojego biznesu. Bez wątpienia.”
W ubiegłą środę Kraken ogłosił, iż kończy niektóre swoje usługi z bankiem Signature Bank skoncentrowanym na kryptografii, w tym możliwość deponowania lub wypłacania dolarów amerykańskich przez klientów niekorporacyjnych w banku.
USA nie stawia na kryptowaluty
Zapytany o pomysł krążący po kryptosferze, iż rząd podejmuje skoordynowane wysiłki w celu zniszczenia przemysłu kryptograficznego w USA, Santori odrzucił tę perspektywę, ale przyznał, iż wydarzenia z 2022 roku doprowadziły do konsensusu wśród niektórych organów regulacyjnych, iż przemysł nie może działać bez kontroli, posuwając się naprzód.
„Zdecydowanie nie ma jakiejś grupy anty-kryptograficznej, która spotyka się co tydzień w jakimś zacienionym pokoju w Waszyngtonie” – powiedział.
„Ale jest grupa organów regulacyjnych, które tak się składa, iż wszyscy mają mniej więcej takie samo zdanie na temat krypto… Myślę, iż po prostu wierzą w jedną podstawową rzecz, iż to, czym jest dziś krypto, jest ważne ale jakie będzie lub może być w przyszłości tak naprawdę ważne nie jest”.
Może Cię zainteresuje :