Giełdy kryptowalutowe coraz słabsze

1 rok temu

Giełdy kryptowalutowe coraz słabsze

Niekorzystne wydarzenia roku 2022 nazywane „krypto zimą” w dalszym ciągu wpływają na bieżącą koniunkturę wielu podmiotów prowadzących giełdy handlu walutami cyfrowymi.

Głośne zwalczanie największego kryptowalutową giełdę Binance przez rząd USA zastanawia i nie napawa optymizmem. Który kolos może mierzyć się z machiną państwową ? I to w dodatku machiną USA.

Azjatycki rynek także miewa kłopoty a bieżące problemy giełd stają się coraz poważniejsze.

Huobi z Malezji musi zniknąć

Komisja Papierów Wartościowych (SC) Malezji nakazała giełdzie kryptowalut Huobi Global Limited zaprzestanie działalności w tym kraju. Komisja twierdzi, iż działa ona nielegalnie i bez rejestracji.

„SC wydało publiczną naganę Huobi Global Limited i Leonowi Li za nielegalną działalność w Malezji” – czytamy w komunikacie prasowym regulatora.

„Ponadto SC nakazał Huobi Global Limited zaprzestanie działalności w kraju. A także wyłączenie swojej strony internetowej i aplikacji mobilnej na kilku platformach, takich jak Apple Store, Google Play i wszelkie inne platformy aplikacji cyfrowych”.

Giełdzie nakazano również wstrzymanie obiegu, publikowania lub wysyłania jakichkolwiek reklam do malezyjskich inwestorów. Leon Li, dyrektor generalny Huobi musi osobisćie nadzorować proces zamykania biznesu w Malezji.

Komisja Papierów Wartościowych Malezji powiedziała w komunikacie:

„Ta decyzja wynika z obaw dotyczących zgodności platformy z lokalnymi wymogami regulacyjnymi i ochrony interesów inwestorów”.

Już rok temu było ostrzeżenie

W zeszłym roku SC umieścił Huobi na swojej liście ostrzegawczej dla inwestorów. Powodem było działanie bez rejestracji jako uznany operator rynku (RMO). Jest to postrzegane jako poważne wykroczenie na mocy ustawy o rynkach kapitałowych i usługach.

To ostatnie wydarzenie stanowi eskalację tego ostrzeżenia. SC nakazuje natychmiastowe wstrzymanie wszelkiej działalności handlowej i zachęca malezyjskich użytkowników do wycofania wszystkich swoich inwestycji z platformy i zamknięcia kont.

Zalecenie dla klientów – działajcie wyłącznie z RMO

SC doradza mieszkańcom Malezji, aby inwestowali i zawierali transakcje wyłącznie z RMO zarejestrowanymi i zgodnymi z prawem w tym kraju.

„Zarejestrowane RMO zostały poddane ścisłej kontroli regulacyjnej i są zobowiązane do przestrzegania surowych wytycznych, aby inwestorzy byli chronieni na mocy malezyjskiego prawa dotyczącego papierów wartościowych” – napisał SC.

„Ci, którzy inwestują w nielicencjonowane lub niezarejestrowane podmioty lub osoby, są narażeni na ryzyko. Może to być oszustwo i brak ochrony przez malezyjskie przepisy dotyczące papierów wartościowych”.

Giełda Hotbit kończy działalność

Giełda kryptowalut Hotbit, która działa od 2018 roku, ogłosiła w poniedziałek decyzję o wycofaniu się z działalności. Powodem jest pogorszenie warunków działania i zmiany trendu w branży kryptograficznej.

Hotbit zawiesiła działalności na kilka tygodni w sierpniu zeszłego roku. Były członek zespołu giełdy był objęty dochodzeniem. Branża doświadczyła serii kryzysów, w tym upadku FTX, kryzysów bankowych powodujących spadek USDC incydenty typu peg. Skutkiem był ciągły odpływ środków od użytkowników CEX, w tym od Hotbit. Pogorszyło to przepływy pieniężne.”

Giełda zauważyła, iż po upadku FTX i innych znanych firm, takich jak BlockFi i Genesis, branża zmuszona jest określić i przyjąć regulacje. A to wpłynie na większą decentralizację biznesu.

„Zespół Hotbit uważa, iż scentralizowane giełdy (CEX) stają się coraz bardziej uciążliwe. Charakteryzują się bardzo złożonymi i wzajemnie połączonymi firmami, Jest im trudno sprostać zgodności prawnej, jak i decentralizacji. Jest mało prawdopodobne, aby spełniały długoterminowe trendy zgodności” – czytamy w komunikacie.

Hotbit był również celem licznych cyberataków i wykorzystywania defektów projektów przez złośliwych użytkowników, co skutkowało znacznymi stratami.

„Dlatego zespół Hotbit uważa, iż model operacyjny wspierający różnorodny zakres aktywów jest niezrównoważony z punktu widzenia zarządzania ryzykiem” – podsumowała giełda.

Użytkownicy Hotbit mają czas do 21 czerwca na wycofanie pozostałych aktywów.

A co małymi giełdami ?

Na rynku krypto funkcjonuje wiele mniejszych giełd na których można handlować aktywami cyfrowymi. o ile duże giełdy mają problemy to co dzieje się z mniejszymi ? Tego nikt nie wie.

Wprowadzenie regulacji powinno objąć raportowanie ostanie podmiotów w których wielu klientów trzyma swoje środki. Inwestycje w kryptowaluty sa ryzykowne a ryzyko potęguje konieczność zawierania transakcji na giełdzie o której stadingu nic nie wiadomo.

Żeby nie było ja też tak robię ale zaczynam się właśnie zastanawiać nad poważnymi zmianami.

Idź do oryginalnego materiału