Giełdy rozpoczęły „rajd Świętego Mikołaja”? Najlepszy miesiąc od lat!

1 rok temu

Listopad okazał się bajkowym miesiącem dla rynków akcji, z przedwczesnym „rajdem Świętego Mikołaja”, na który inwestorzy tradycyjnie liczą. Wzrost wynikał ze spadającej inflacji i obniżających się stóp procentowych przez główne banki centralne.

Listopad – miesiąc optymizmu na rynkach

Indeks światowych akcji MSCI (.MIWO00000PUS) ma zamknąć miesiąc ze wzrostem około 9%. To jest jego najlepszy wynik od listopada 2020 roku, kiedy rynki entuzjastycznie zareagowały na wiadomość o przybyciu szczepionek COVID-19.

Obniżająca się inflacja podsyca nadzieje, iż Rezerwa Federalna USA, Europejski Bank Centralny i inne instytucje są bliskie zakończenia agresywnego cyklu podwyżek stóp procentowych. To z kolei przyczyniło się do wzrostu cen obligacji i akcji, osłabiając dolara. Ceny globalnych obligacji skoczyły, a indeks ICE BofA globalnych obligacji inwestycyjnych na głównych rynkach osiągnął w listopadzie zwrot na poziomie 3,4%. To najlepszy miesiąc od 1997 roku.

Zobacz także: Historia się powtórzy? Bitcoin zachowuje się, jak w czasach hossy z 2021 roku!

Rynki w obliczu ryzyka recesji

Inwestorzy ostrzegają jednak, iż akcje mogą ignorować ryzyko recesji, które zwykle sprzyja bezpiecznym długom rządowym. „Rynek akcji jest teraz zbyt optymistyczny, a rynki obligacji mają rację,” powiedział Altaf Kassam. Szef strategii inwestycyjnych i badań, EMEA, w State Street Global Advisors.

Główne banki centralne podniosły stopy procentowe o imponujące 3965 punktów bazowych od końca 2021 roku. Inwestorzy wyczuwają, iż szczyt został osiągnięty. Handlowcy już wyceniają około 100 punktów bazowych obniżek stóp procentowych przez Fed i EBC w przyszłym roku, podczas gdy większość dużych gospodarek wstrzymała wzrost stóp, aby zobaczyć, jak duży wpływ będzie miał dotychczasowy zacisk.

Joost Van Leenders, starszy strateg inwestycyjny w holenderskim banku Van Lanschot Kempen, spodziewa się spadku amerykańskich i europejskich akcji. Jego zdaniem wpływ zaostrzenia polityki pieniężnej na gospodarkę staje się widoczny. Sprzedaż domów w USA w październiku spadła do 13-letniego minimum. Pożyczki banków strefy euro dla przedsiębiorstw spadły po raz pierwszy od 2015 roku w zeszłym miesiącu. Zdaniem holenderskiego eksperta, wszystko to może wskazywać na nadchodzącą recesję.

Rynki akcji również ignorują negatywne aspekty niższej inflacji, ponieważ firmy, które przeniosły wyższe ceny na klientów, osiągnęły wyższy nominalny wzrost przychodów i zysków. „Jest to jeszcze

Może Cię również zainteresować:

Idź do oryginalnego materiału