Najwięksi światowi gracze na rynku wydobywania Bitcoina zmieniają strategię. Chcą bardziej wykorzystać dynamicznie rozwijającą się sztuczną inteligencję. Choć sami przyznają, iż na razie… nie wiedzą jak.
Bitcoin zależny od słońca i cen energii
W styczniu 2025 roku najwięksi amerykańscy górnicy Bitcoina odnotowali mieszane wyniki produkcji za styczeń. Byli tacy, którzy wydobyli mniej, głównie ze względu na zmianę pogody. Przede wszystkim dlatego, iż duża część kopalni jest połączona i ściśle skorelowana z farmami fotowoltaicznymi. Produkowany przez nie prąd jest sprzedawany do sieci lub przekazywany do zasilania koparek – w zależności od tego, co się w danym dniu bardziej opłaca.
Zmiana strategii górników Bitcoina
Firmy wprost przyznają, iż starają się dywersyfikować swoje strategie. Wraz ze wzrostem trudności wydobycia, coraz częściej pojawiają się bowiem możliwości na lepsze wykorzystanie produkowanej energii. Wprawdzie sektor wydobywczy na rynku kryptowalut zawsze był najbardziej elastyczny, ale technologia AI może pozwolić zmieniać się jeszcze szybciej, czyli zarabiać jeszcze więcej – zwłaszcza w okresie dynamicznie zmieniającej się pogody, a także otoczenia rynkowego.
MARA – spadek produkcji o 12%
Marathon Digital Holdings (MARA), jeden z największych graczy w branży, notowany na Nasdaq, w styczniu zanotował spadek produkcji o 12%. Mimo tego i tak wydobył aż 750 Bitcoinów, choć w grudniu ubiegłego roku było to 865 BTC. Firma wciąż skupia się na optymalizacji floty, wdrażając chłodzenie zanurzeniowe w Teksasie i zamieniając koparki na bardziej efektywne modele S21 Pro w Nebrasce.
W styczniu nasza produkcja spadła o 12% w stosunku do poprzedniego miesiąca, głównie ze względu na zmiany w trudności sieciowej oraz okresowe ograniczenia operacyjne. Po bardzo intensywnym końcu 2024 roku, podczas którego przenieśliśmy i uruchomiliśmy ponad 100 000 koparek, nasz aktywny hashrate pozostał stabilny, ponieważ w styczniu nie wdrożyliśmy nowych maszyn – podkreśla na łamach Finance Magnates Fred Thiel, prezes i dyrektor generalny MARA.
Riot Platforms zwiększa produkcję i stawia na AI
Konkurencja radzi sobie lepiej. Także notowany na Nasdaq Riot Platforms zwiększył produkcję o 2%, wydobywając 527 Bitcoinów. Co ciekawe, ta firma mogła już uruchomić nowy zakład w Corsicanie, ale zdecydowała się wstrzymać planowaną ekspansję i kopalnia o mocy 600 MW stoi. Najpierw bowiem Riot Platforms chce ocenić możliwości wykorzystania infrastruktury do AI i obliczeń wysokowydajnych (HPC).
CleanSpark wydobył 626 BTC
Trzeci z dużych graczy na Nasdaq, czyli firma CleanSpark chwali się za to nie tylko wydobyciem 626 BTC, ale też wciąż ich nie sprzedaje. W wirtualnym skarbcu ma już oszałamiającą kwotę 10 556 BTC, o szacunkowej wartości przekraczającej 1 mld USD.
Firma już planuje otwieranie kolejnych kopalni w Tennessee, Georgii i Wyoming. Ma to być kolejny krok w rozwoju przedsiębiorstwa, które niedawno świętowało pięciolecie obecności na Nasdaq.
Konkurencja nie śpi
Tymczasem kolejne firmy też planują rozwój. Wprawdzie wynik Hut 8, który w styczniu wydobył „zaledwie” 65 BTC może wydawać się przy wielkiej trójce niezbyt imponujący, ale pamiętajmy, iż to przez cały czas jest kwota 6,5 mln USD. Miesięcznie.
Hut 8 wciąż bowiem modernizuje infrastrukturę i przygotowuje się na dostawy nowych koparek. Właśnie realizuje projekt Vega o mocy 205 MW. Ma on być zakończony w II kwartale 2025 roku. Modernizacja powoduje na razie przestoje w wydobyciu, ale w przyszłości na pewno przełoży się na większe zyski z wydobycia BTC.