Globalny gigant płatniczy Visa ogłosił właśnie rozszerzenie swojego nowego systemu rozliczania stablecoinów o blockchain Solana. Decyzja ta nie tylko pozycjonuje już Visę jako pioniera w przestrzeni kryptowalutowej, nakręca też wycenę i reputację altcoinów których platformy wybiera na partnerów technologicznej rewolucji. Na wieść o nowym, przełomowym partnerstwie kurs $SOL rośnie.
Visa chce budować z Solaną system finansowy przyszłości
Wejście Visa w blockchain Solana stanowi duży kamień milowy dla całej branży kryptowalut. Ruch ten ma na celu zwiększenie szybkości i wydajności procesów rozliczeń transgranicznych poprzez wykorzystanie niskokosztowej i bardzo wydajnej technologicznie infrastruktury Solany.
Cuy Sheffield, Dyrektor Departamentu ds. Kryptowalut w firmie Visa, podkreślił znaczenie tej decyzji, stwierdzając: „Wykorzystując stablecoiny takie jak USDC i globalne sieci blockchain, takie jak Solana i Ethereum, pomagamy poprawiać szybkość rozliczeń transgranicznych i zapewniamy naszym klientom nowoczesną opcję łatwego wysyłania lub otrzymywania środków”.
Nowy news wywołał niemałe jak na niedźwiedzi rynek altcoinów fale, dzięki którym kurs $SOL poszybował o 5%, osiągając cenę ok. 20,35 dolara amerykańskiego za token. Warto nadmienić, iż w tym samym czasie większość z pozostałych altcoinów świeciła się na czerwono.
Natywna kryptowaluta ekosystemu Solana wzrosła w sumie od początku roku o ponad 100%, co pokazuje też iż większość osób wieszczących jej niechybny koniec prawdopodobnie nie miała racji. Ma też miejsce stały napływ deweloperów na blockchain, czego głównym powodem jest utrzymująca się przewaga wydajnościowa chociażby nad najbliższym konkurentem Solany- Ethereum
Stablecoiny jako nowy trend dla finansów instytucjonalnych
Ekspansja Visa w świat stablecoinów podkreśla rosnące znaczenie tych cyfrowych aktywów w szerszym krajobrazie finansowym. Nazywane w języku branżowym „stable” to kryptowaluty powiązane z aktywami zewnętrznymi, często dolarem amerykańskim w stosunku jeden do jednego, dzięki czemu są bardziej stabilne niż pozostałe, pozbawione tzw. pega kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ethereum.
Firma Bernstein zaklasyfikowała stablecoiny jako „killer app” dla kryptowalut, przewidując, iż wartość tego rynku osiągnie prawie 3 biliony dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat. Stablecoiny są coraz częściej wykorzystywane w przekazach pieniężnych i jako wehikuły oszczędnościowe, zwłaszcza w regionach rozwijających się gdzie raczkuje sektor tradycyjnej bankowości.
Oprócz partnerstwa z Solana, Visa zainicjowała już programy pilotażowe z agentami rozliczeniowymi Worldpay i Nuvei. kooperacja ta oferuje akceptantom możliwość otrzymywania płatności w stablecoinach, takich jak USDC, zamiast w tradycyjnych walutach fiducjarnych.