Gigantyczna inwestycja Banku Chin w AI. "Nowy wyścig zbrojeń"

20 godzin temu
Zdjęcie: Szczerze o pieniądzach


Co najmniej bilion juanów ma trafić w ciągu pięciu najbliższych lat do różnego rodzaju podmiotów działających w branży wykorzystujących sztuczną inteligencję. Taką decyzję podjęły władze banku centralnego Chin w ramach opublikowanego "Planu działań Banku Chin na rzecz wsparcia rozwoju łańcucha przemysłu sztucznej inteligencji".


Bank of China opublikował plan finansowego wsparcia dla firm działających w obszarze AI. Ma on na celu promocję wykorzystania tej technologii w kraju. W ciągu najbliższych pięciu lat instytucja ma wypłacić nie mniej niż bilion juanów (ponad 138 mld dolarów) na ten cel. Bank dał specjalną gwarancję instytucjonalną, aby zaspokoić potrzeby finansowe wszystkich zainteresowanych w łańcuchu dostaw AI.


"Nowy wyścig zbrojeń" między Chinami a USA


"Przy wsparciu odpowiednich ministerstw i komisji Bank of China nawiązał bezpośrednią współpracę z głównymi projektami technologii sztucznej inteligencji. (...) Bank w pełni wykorzystuje swoją wszechstronną charakterystykę i konsoliduje podstawę mocy obliczeniowej i dostarczania danych w branży sztucznej inteligencji." - podano w komunikacie.Reklama


Bank chce koncentrować się na planowaniu krajowych węzłów mocy obliczeniowej, koncentrując się na wspieraniu budowy inteligentnych centrów obliczeniowych oraz obiektach pomocniczych. Jednocześnie zapowiedziano udzielanie m.in ubezpieczeń mienia oraz autocasco na główne urządzenia techniczne. Planuje promowanie innowacji technologicznych w ramach AI.
Zgodnie z zapowiedziami centralny bank Chin, w porozumieniu z bankami inwestycyjnymi, chce pomóc przedsiębiorstwom technologicznym uzyskać dostęp do kanałów finansowania na rynku kapitałowym. W ten sposób chce zwiększać wartość spółek, tworząc rynkowe "jednorożce" oraz wspierając obecność firm na giełdowym parkiecie. Ban chce, aby AI była wykorzystywana w wielu dziedzinach życia, od robotyki po biotechnologię, stąd zapowiedział swoje wsparcie w tym zakresie.
Jak zauważył w mediach społecznościowych dr hab. Piotr Sankowski z Uniwersytetu Warszawskiego, były prezes IDEAS NCBR, ruch Chin może oznaczać nowy rozdział w stosunkach z USA.
"Plan został ogłoszony zaraz po ogłoszeniu w USA 500 mld dolarów na projekt Stargate. To brzmi jak nowy wyścig zbrojeń... w którym nakłady na AI po stronie EU wydają się pomijalne, bo co znaczy niedawno ogłoszony plan wydania 1,5 mld euro na Fabryki AI" - napisał Sankowski.
Zgodnie z planami Donalda Trumpa, a także władz Softbanku, Oracle i OpenAI firmy mają zainwestować do 500 mld dolarów w rozwój architektury niezbędnej do rozwoju technologii AI.
Idź do oryginalnego materiału