Autorzy: Paulina Owczarek, Maciej Wrona
Planowanie przestrzenne w polskich miastach jest nośnym tematem i poddawanym szerokim dyskusjom nie tylko w gronie specjalistów, ale również i przede wszystkim, podczas konsultacji społecznych.
Bardzo duże emocje wywołuje wprowadzanie nowych zmian, zarówno podczas aktualizacji dokumentów planistycznych jak i przy tworzeniu nowych na obszarach do tej pory nieobjętych ani studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, ani planem miejscowym. Ważne jest by pomiędzy planistami a społecznością, którą dotyczą zmiany, wywiązała się nić porozumienia. Żeby to osiągnąć należy jasno zaprezentować czego dotyczy omawiana zmiana.
Bez wątpienia systemy GIS posiadają narzędzia, które ułatwiają dostęp do informacji i w przystępny sposób prezentują wprowadzane zmiany. Opracowaliśmy kilka prostych aplikacji, które ułatwiają interpretację zmian jakie wprowadza projekt nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Lublina.
Pierwsza aplikacja przedstawia porównanie aktualnego studium z 2019 roku z poprzednim nieobowiązującym już dokumentem z roku 2014.
Druga aplikacja przedstawia porównanie projektów SUiKZP z 2018 i 2017 roku, łącznie ze zmianami jakie zostały w nich naniesione.
Trzecia aplikacja prezentuje przebieg planowanych odcinków dróg na obszarze Lublina, na tle zabudowy mieszkaniowej i usługowej wg projektu z roku 2017.