Glapiński: jeżeli inflacja utrwali się na 2,5%, stopy proc. mogą spaść do ok. 3%

21 godzin temu

Warszawa, 03.07.2025 (ISBnews) – jeżeli inflacja utrwali się na poziomie 2,5% r/r i prognozy Narodowego Banku Polskiego (NBP) będą zakładały jej utrzymanie blisko tej wysokości, to główna stopa procentowa (referencyjna) może spaść do ok. 3% (wobec 5% po wczorajszej obniżce), ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

“Jesteśmy otwarci na to, żeby obniżać stopy. I jeżeli inflacja zejdzie do poziomu 2,5% i będzie nasze, NBP-owskie przewidywanie, iż w następnych kwartałach, a choćby roku, kilka się będzie od tego odchylać – w górę, w dół – no to zejdziemy śmiało do bardzo niskiego poziomu stóp procentowych, żeby sprzyjać rozwojowi gospodarczemu” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, iż główna stopa procentowa może się wówczas znaleźć na “mniej więcej” tym samym poziomie, co inflacja.

“Stopy mogą spaść np. do poziomu 3% – nie ma żadnych przeciwwskazań, jeżeli trwale będzie na poziomie 2,5% plus minus” – dodał szef banku centralnego.

Na razie schodzimy w lipcu do celu inflacyjnego plus-minus 1 pkt procentowy, ale zobaczymy, co przyniesie IV kwartał, dodał.

Wcześniej podczas konferencji Glapiński powiedział, iż stopy procentowe będą prawdopodobnie maleć dalej, jeżeli nie będzie wyskoku inflacji – ale w tej chwili nie widać ku temu powodów. Wskazał też, iż wczorajsza obniżka stóp procentowych nie oznacza początku cyklu cięcia stóp.

RPP postanowiła wczoraj obniżyć stopy procentowe o 0,25 pkt proc., do 5% w przypadku (głównej) stopy referencyjnej. Konsensus rynkowy zakładał brak zmiany stóp proc.

W komunikacie po posiedzeniu Rady podano, iż w ocenie RPP, w najbliższych miesiącach obniży się poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP. Biorąc to pod uwagę, w ocenie Rady uzasadnione stało się dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP.

Rada zapoznała się z wynikami lipcowej projekcji inflacji i PKB z modelu NECMOD. Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 9 czerwca 2025 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,5-4,4% w 2025 r. (wobec 4,1-5,7% w projekcji z marca br.), 1,7-4,5% w 2026 r. (wobec 2-4,8%) oraz 0,9-3,8% w 2027 r. (wobec 1,1-3,9%).

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału