Glapiński: Projekcja pokazuje, iż inflacja będzie zgodna z celem NBP w średnim okresie

22 godzin temu

Warszawa, 03.07.2025 (ISBnews) – Lipcowa projekcja Narodowego Banku Polskiego (NBP) pokazuje, iż w średnim okresie inflacja będzie zgodna z celem inflacyjnym NBP (2,5% +/- 1 pkt proc.), ocenia prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

“Projekcja pokazuje, iż w tak zwanym średnim okresie inflacja będzie zgodna z celem inflacyjnym NBP. To, co nas interesuje w średnim okresie inflacja będzie zgodna z celem inflacyjnym NBP – 2,5% plus minus 1 pkt proc.[…] Według projekcji, od lipca inflacja będzie zgodna z celem NBP – 2,5% plus minus 1 pkt proc.” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

Wymienił cztery czynniki, które będą dla Rady najważniejsze – są to: polityka fiskalna, kształtowanie się koniunktury, sytuacja na rynku pracy oraz ceny energii.

“Obniżająca się z kwartału na kwartał inflacja to dowód, iż polityka pieniężna NBP na ostatnich miesiącach i kwartałach były adekwatne. Pomimo tych wszystkich krytyk, które się na nas wylewały, oskarżeń o zbyt wysoką stopę procentową, rozwój sytuacji potwierdza, iż to była adekwatna w pełni polityka. Spadek inflacji oznacza bowiem, iż polityka pieniężna nie dopuściła do utrwalenia podwyższonej dynamiki cen, która w poprzednich kwartałach wzrosła w skutek decyzji regulacyjnych” – dodał szef banku centralnego.

RPP postanowiła wczoraj obniżyć stopy procentowe o 0,25 pkt proc., do 5% w przypadku (głównej) stopy referencyjnej. Konsensus rynkowy zakładał brak zmiany stóp proc.

W komunikacie po posiedzeniu Rady podano, iż w ocenie RPP, w najbliższych miesiącach obniży się poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP. Biorąc to pod uwagę, w ocenie Rady uzasadnione stało się dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP.

Rada zapoznała się z wynikami lipcowej projekcji inflacji i PKB z modelu NECMOD. Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 9 czerwca 2025 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,5-4,4% w 2025 r. (wobec 4,1-5,7% w projekcji z marca br.), 1,7-4,5% w 2026 r. (wobec 2-4,8%) oraz 0,9-3,8% w 2027 r. (wobec 1,1-3,9%).

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału