![](https://bithub.pl/wp-content/uploads/2023/09/pexels-daniel-dan-7708813-scaled.jpg)
W najnowszej analizie Glassnode dokonał przeglądu modeli wycen on-chain oraz przeanalizował dotychczasowe powtarzające się wzorce akumulacji i dystrybucji (lokalne szczyty i dołki). Według danych on-chain główną stroną podażową są krótkoterminowi inwestorzy ale wskaźniki sugerują też, iż po podwójnym szczycie z kwietnia i lipca rynek doświadcza istotnej psychologicznej (negatywnej) przemiany. Zacznijmy zatem.
![](https://bithub.pl/wp-content/uploads/2023/09/image-104-1024x589.png)
Zielona linia to tzw. Cena inwestora (17,6 tys. USD), która odzwierciedla średnią cenę nabycia wszystkich BTC z wyłączeniem tych nabytych przez górników (tj. na rynkach wtórnych). Wynosi ona w tej chwili 17,600 USD. Delta cenowa jest połączeniem modeli on-chain (odchylenie od ceny zrealizowanej) i technicznych wskaźników Delta Price wynosi w tej chwili 11,1 tys. USD.
W poprzednich cyklach dotarcie do niej sugerowało cykliczny dołek. Zarówno w cyklach 2018-19, jak i 2022-23 cena spędziła podobną ilość czasu w handlu w granicach obu tych modeli cenowych. Warto zauważyć, iż rynek utrzymał wsparcie wyznaczone przez deltę i powrócił do poziomu powyżej Investor Price podczas covidowej wyprzedaży z marca 2020 roku. Tym razem Bitcoina czeka podobne zdarzenie?
![](https://bithub.pl/wp-content/uploads/2023/09/image-106-1024x589.png)
Zrealizowany wskaźnik HODL (RHODL) jest wskaźnikiem, który śledzi równowagę zainwestowanego kapotału utrzymywanego w ramach niedawno przenoszonych BTC (w ciągu 1 tygodniach) oraz dojrzałych HODLerów (1 do 2 lat). Na wykresie Glassnode zastosowal 2-letnią (odpowiada połowie cyklu) medianę (niebieska linia) jako próg dla okresów, w których reżimy przepływu kapitału przechodzą między strukturą rynku hossy i bessy. Według tej miary w 2023 r. odnotowano niewielki napływ nowych inwestorów, jednak RHODL dopiero znajduje się na poziomach wspomnianej mediany. Tak więc napływ nowych inwestorów jest pozytywny, ale jego dynamika stosunkowo słaba.
Presja sprzedażowa?
![](https://bithub.pl/wp-content/uploads/2023/09/image-107-1024x589.png)
Accumulation Trend Score dobrze obrazuje napływy kapitału i odzwierciedla względną zmianę salda aktywnych inwestorów w ciągu ostatnich 30 dni. Wzrost ożywienia w 2023 r. był napędzany przez znaczną akumulację w lokalnych szczytach powyżej 30 tys. USD. Opisuje to pewien stopień FOMO (kolor czerwony) ze strony inwestorów. Kontrastuje to z kapitulacją (kolor zielony) jesienią 2022 gdy całkiem sporo nowych inwestorów akumulowało taniejącego Bitcoina.
![](https://bithub.pl/wp-content/uploads/2023/09/image-108-1024x589.png)
Glassnode zdecydował się użyć wskaźników zrealizowanego zysku i straty, aby ocenić nagłe zmiany w zyskach inwestorów. Wskaźniki zrealizowanego zysku i straty mierzą zmianę wartości wszystkich wydanych BTC, porównując wartość w momencie sprzedaży z wartością w momencie kupna. Powyższy wykres przedstawia tygodniową sumę zrealizowanego zysku i straty, znormalizowaną wg. kapitalizacji rynkowej w celu porównania cykli. Tak więc widzimy, iż pojawia się zbieżność między okresami intensywnej akumulacji i podwyższonej realizacji zysków. Oba były obecne na lokalnych szczytach w 2023 r. Podobna zbieżność występuje na szczytach rynkowych w 2021 roku – w styczniu i grudniu.
Spekulanci zatapiają Bitcoina?
![](https://bithub.pl/wp-content/uploads/2023/09/image-109-1024x589.png)
Podczas bessy, gdy 97,5% podaży nabytej przez nowych inwestorów przynosi straty, szansa na wyczerpanie sprzedających rośnie wykładniczo. Z drugiej strony, gdy ponad 97,5% podaży krótkoterminowych posiadaczy przynosi zyski, spekulanci mają tendencję do wykorzystywania okazji i wychodzenia na progu rentowności (wychodzenie na zero, 'break even’) lub z zyskiem. Podczas rajdu Bitcoina powyżej 30 tys. USD wskaźnik ten osiągnął pełne nasycenie zyskiem po raz pierwszy od rekordowego poziomu z listopada 2021 roku. Jednak od czasu wyprzedaży poniżej 26 tys. USD w ostatnich tygodniach, ponad 97,5% podaży STH jest w tej chwili utrzymywane ze stratą, co jest najgłębszym poziomem od czasu upadku FTX.
![](https://bithub.pl/wp-content/uploads/2023/09/image-110-1024x590.png)
Przy tak wielu posiadaczach krótkoterminowych znajdujących się w tej chwili w stratach Glassnode zdecydował się ocenić ich pozycje. Wskaźnik STH-MVRV, który opisuje wielkość posiadanego niezrealizowanego zysku/straty i jest miernikiem motywacji do sprzedaży grupy krótkoterminowych inwestorów/spekulantów. Wskaźnik STH-SOPR opisuje wielkość zrealizowanego zysku/straty, zapewniając miernik aktualnej presji po stronie sprzedażowej. Zaczynając od STH-MVRV Glassnode ocenia skrajności tego wskaźnika w stosunku do jego 155-dniowej średniej️, a także górną (kolor, zielony, średnia plus jedno odchylenie standardowe) i dolną linię (średnia minus jedno odchylenie standardowe (kolor czerwony). Kilka ostatnich szczytów i dołków rynkowych wystąpiło wraz ze znacznymi odchyleniami poza te umowne granice.
Podsumowanie
![](https://bithub.pl/wp-content/uploads/2023/09/image-111-1024x590.png)
W powyższym wykresie celem Glassnode było zmierzenie zmieniających się nastrojów dla nowych inwestorów. W jaki sposób? Poprzez przyjrzenie się odchyleniu między podstawą kosztową dwóch podgrup: posiadaczy i sprzedających. Negatywny ma miejsce gdy średnia cena kupna BTC sprzedających jest niższa niż średnia cena kupna 'posiadaczy’ (HODLerów). Z kolei pozytywny Glassnode dostrzega gdy podstawa kupna sprzedających jest wyższa niż średnia cena kupna BTC przez 'posiadaczy’ (HODLerów).
Z tej perspektywy widzimy, iż podstawa kosztowa STH, którzy wydają, spadła poniżej podstawy kosztowej posiadaczy w drugiej połowie sierpnia. Panika i negatywne nastroje wróciły na rynek kryptowalut – wraz z umocnieniem dolara, wzrostem rentowności obligacji i awersją do ryzyka na giełdach. Nagła zmiana na niespełna pół roku przed halvingiem stawia spory znak zapytania nad tym, czy w nowych okolicznościach rynkowych Bitcoin utrzyma dotychczasową cykliczność w okresie halvingowym. Zachęcamy do dyskusji!