Global Connect z zagranicznymi akcjami startuje na GPW

1 rok temu

Giełda Papierów Wartościowych od 4 listopada 2022 roku uruchomiła rynek Global Connect, który udostępnia inwestorom możliwość handlowania na warszawskim parkiecie akcjami zagranicznych spółek. Na ten moment jest dość skromnie, bo inwestor ma dostęp do zaledwie pięciu spółek z giełdy niemieckiej. Huczne zapowiedzi 20-30 podmiotów do inwestycji na start nie do końca się sprawdziły i tak polski inwestor ma na starcie do dyspozycji akcje:

  • BMW
  • Allianz
  • Siemens
  • Mercedes Benz
  • Volkswagen

Na moment startu dostęp do rynku GlobalConnect oferuje 11 domów maklerskich. Wśród nich znajdziemy:

  1. Biuro Maklerskie Alior Banku
  2. Biuro Maklerskie Pekao
  3. Opera Dom Maklerski
  4. Erste Securities Polska
  5. Biuro Maklerskie BNP Paribas Bank Polska
  6. Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
  7. Dom Maklerski BDM
  8. Trigon Dom Maklerski
  9. Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego
  10. Noble Securities
  11. Santander Biuro Maklerskie

Transakcje zawierać można w godzinach notowań GPW, czyli od 9.00 do 17.00. Notowania przebiegają w ramach Wprowadzających Animatorów Rynku (WAR), co znaczy, iż emitent nie musi wyrażać zgody na obecność na danym rynku. Innymi słowy, to nie była decyzja BMW, żeby być notowanymi na GPW. Transakcje zawierane są w złotych, a inwestorowi przysługują wszystkie korzyści z tytułu posiadania akcji (dywidendy itp).

Global Connect rozwiązaniem problemów GPW?

Giełda zarabia na obrocie. Im więcej ludzi kupuje i sprzedaje, tym lepiej. Tym więcej ludzi będzie kupować, im więcej możliwości będzie dostępnych. Tymczasem od pewnego czasu GPW się zwija, a nie rozwija. Obecnie liczba nowych debiutów jest zerowa, a sporo spółek z giełdy jest wycofywanych.

Jak mówił na antenie BIZNES24 Prezes GPW Marek Dietl GPW musi zacząć silniej konkurować z zagranicznymi rynkami i podbierać obroty innym giełdom. Podejście z perspektywy akcjonariuszy i zarządu jak najbardziej słuszne. Polski inwestor faktycznie cierpi też na gigantyczny home bias i wciąż rzadko wychodzi samodzielnie na rynek zagraniczny. Efektem Global Connect jest przyjście rynku do inwestora. Z pięcioma podmiotami jednak ciężko będzie cokolwiek ugrać.

W przypadku Global Connect GPW zapewnia infrastrukturę do handlu, ale najważniejszym elementem układanki wciąż są domy maklerskie, które działają jako animatorzy rynku. To właśnie one zbierają zlecenia kupna akcji i następnie same zabezpieczają kupno aktywów. Podobnie działa to w Wiedniu. Wybrane akcje zagranicznych spółek miałyby jednego lub kilku animatorów. jeżeli inwestor na GPW kupiłby akcje np. spółki amerykańskiej w godzinach handlu GPW to do zadań animatora należałoby wycenienie tej akcji w danym momencie, a następnie zabezpieczenie jej sobie na rynku. W ten sposób animatorzy braliby na siebie ryzyko handlu akcjami poza godzinami działania macierzystej giełdy.

Wiedeń daje przykład

Giełda Papierów Wartościowych chce wzorować się przede wszystkim na giełdzie w Wiedniu, która już jakiś czas temu wprowadziła podobne rozwiązanie. Przyrost obrotów na wiedeńskim parkiecie w dużej mierze wynika właśnie z segmentu rynków światowych. Globalny segment giełdy wiedeńskiej oferuje obrót akcjami z Europy (Niemiec, Francji, Włoch, Rosji i Hiszpanii), USA i Azji (w tym z Chin i Japonii) za pośrednictwem działających w Austrii brokerów.

Główny plus takiego rozwiązania to brak dodatkowych opłat pobieranych przez brokerów na rynkach zagranicznych i opłat za przewalutowanie. Przeciętny Austriak zapłaci podobną prowizję za kupno akcji amerykańskiego Microsoftu, co za kupno akcji austriackiego banku.

Wzrost obrotów na giełdzie austriackiej w pierwszych półroczach począwszy od 2018 roku

Źródło: https://www.wienerborse.at/

W tej chwili dzięki otworzeniu się na handel walorami zagranicznymi, aż 83,3% obrotu giełdy wiedeńskiej generowana jest na to podmiotach zagranicznych. Dla porównania dla giełdy Warszawskiej jest to zaledwie 10% całości wolumenu. Chociaż pomysł utworzenia rynku Global Connect jest mocno spóźniony, to dla części inwestorów jest krokiem w dobrą stronę. Wiele zależy jednak od skuteczności rozwijania tego pomysłu. Pięcioma spółkami obrotu i zainteresowania się nie zrobi.

Do zarobienia,
Karol Badowski

23
2
Idź do oryginalnego materiału