Globalna podaż LNG pozostanie ograniczona co najmniej do 2027 roku

21 godzin temu


Globalna podaż LNG może pozostać ograniczona co najmniej do 2027 roku, a być może dłużej, ze względu na opóźnienia w budowie nowej infrastruktury eksportowej i rosnący popyt w Azji – ocenia Saul Kavonic, starszy analityk MST Financial.


– przez cały czas odczuwamy skutki odcięcia dostaw gazu z Rosji do Europy, a od tego czasu nie odnotowano znaczącego wzrostu globalnej podaży LNG – powiedział Kavonic. Dodał, iż choć w ciągu najbliższych dwóch lat na rynek ma trafić nowa podaż, istnieje wciąż duży „utajony” popyt na schłodzony gaz, szczególnie w Azji.

Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku dostawy gazu do Europy zostały ograniczone, co „wyssało” znaczące ilości gazu z Azji, powodując ubóstwo energetyczne w niektórych krajach basenu Pacyfiku.

– Ten utajony wzrost popytu na LNG, szczególnie w Azji, byłby widoczny, gdyby ceny były bardziej przystępne – zauważył analityk.

W 2021 roku 45 procent importu gazu ziemnego do UE pochodziło z Rosji, ale w 2024 roku udział ten spadł do około 10 procent.

Opóźnienia w nowej infrastrukturze

Kavonic wskazał również na potencjalne opóźnienia w nowych projektach eksportowych.

– Niektóre projekty w USA, jak Golden Pass, są opóźnione, a rosyjski Arctic LNG 2 nie zdołał jeszcze uruchomić dostaw – powiedział. Dodał, iż choćby projekty w Katarze mogą zostać zrealizowane z opóźnieniem. Amerykańscy regulatorzy przedłużyli termin budowy terminalu Golden Pass LNG w Teksasie (o zdolności 24,6 mld mł/rok) do 2029 roku, a sankcje USA utrudniają działalność nowo wybudowanego rosyjskiego Arctic LNG 2.
W efekcie wcześniejsze prognozy MST Financial o nadpodaży LNG w 2026 roku są już nieaktualne.

– Nadpodaż przesunęła się na 2027 rok, a mogę przedstawić mocne argumenty, dlaczego może w ogóle nie dojść do jej realizacji – podsumował Kavonic.

Montel news / Biznes Alert

Niemcy nie mają już mocy przeładunkowych LNG. Gazoporty zarezerwowane do końca roku

Idź do oryginalnego materiału