Goldman Sachs: Fundusze hedgingowe robią dziwne ruchy’. Co sprzedają?

2 dni temu

Dane amerykańskiego banku inwestycyjnego Goldman Sachs nie dają złudzeń bykom. Fundusze agresywnie sprzedają akcje spółek technologicznych. Wyrażona w dolarze sprzedaż akcji technologicznych w czerwcu, już teraz okazuje się największa w historii. Analitycy napisali, iż fundusze „agresywnie sprzedawały netto akcje sektora TMT (technologii i komunikacji) w ubiegłym miesiącu, na czele z sektorem półprzewodników i zaopatrzenia (odwracając trend). W tym miesiącu sprzedaż netto w dolarach w amerykańskim TMT jest największa spośród wszystkich danych, jakie mamy”. Ekspozycja funduszy hedgingowych na tzw. akcje momentum spadła… Po raz pierwszy od sześciu miesięcy.

Goldman Sachs napisał: „Ekspozycja funduszy hedgingowych na momentum spada po raz pierwszy od 6 miesięcy i w tej chwili znajduje się na 72. percentylu w 5-letniej perspektywie (w porównaniu z 91. percentylem na koniec maja)„. Raport nawiązał do niedawnego spadku cen akcji firmy Nvidia, lidera hossy AI. Po chwilowym zdobyciu statusu najcenniejszej spółki świata, Nvidia oddała tron Apple i Microsoftowi. w tej chwili znów jest trzecia. Goldman Sachs ocenił, iż spadki napędzane były przeważnie realizacją zysków i tylko w niewielkim stopniu 'cornerem’ (wymuszonym zamknięciem pozycji, po wyższych cenach) wśród grających na krótko (obstawiających spadki).

Micron postraszył Wall Street

Akcje producenta układów scalonych spadają dziś o prawie 5%, choć firma zdołała pobić prognozy analtyków. Wydała jednak szacunki sprzedaży zgodne z szacunkami, co… Nie spodobało się inwestorom. Przy napompowanej wycenie, coraz trudniej jest inwestorom 'obronić’ ją przed wpływem sprzedających. Było jasne, iż inna, niż 'wspaniała’ prognoza zawiedzie oczekiwania. Wartość akcji Micron wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 365 dni. Inwestorzy uważają, iż firma skorzysta na trendzie sztucznej inteligencji… Niektórzy mogliby odebrać tą reakcję rynku za znak, iż wyceny spółek AI dotarły do poziomów. I prawdopodobnie 'nie przeżyją próby czasu’. Fundusze hedgingowe 'wiedzą co robią’?

Zysk na akcję Micronu wypadł na poziomie 0,62 USD, blisko 20% powyżej oczekiwań. Przychody zaskoczyły również pozytywnie i wzrosły w ostatnim kwartale do 6,81 mld USD; Wall Street oczekiwało 6,67 mld USD. Firma dostarcza głównie układy pamięci dla PC i tzw. pamięć masową. Spodziewa się skorygowanego zysku na akcję w wysokości 1,08 USD, przy przychodach 7,6 mld USD w bieżącym kwartale. Analitycy spodziewali się zysku na akcję w wysokości 1,05 USD przy sprzedaży 7,6 mld USD, choć niektórzy stawiali choćby na wzrost powyżej 8 mld USD.

Popyt na pamięć

Najbardziej zaawansowane układy pamięci od Micron są niezbędne dla procesorów graficznych AI (GPU) Nvidia. To dlatego inwestorzy uważają, iż Micro będzie czerpać korzyści z popytu na technologię do szkolenia i wdrażania aplikacji AI. Micron odnotował zysk netto w wysokości 332 mln USD, czyli 30 centów na akcję… W porównaniu ze stratą netto w wysokości 1,9 mld USD, czyli 1,73 USD na akcję, w poprzednim kwartale. Zarząd w oświadczeniu wskazał, iż działalność w sektorze AI będzie rosnąć, choć rynki telefonów i komputerów PC pozostają stabilne (dla Wall Street oznacza to słabe).

Sprzedaż produktów firmy zorientowana na AI prawdopodobnie będzie rosła, a działalność w zakresie centrów danych odnotowała wzrost o 50% kwartał do kwartału. Firma przekazała, iż wyprzedała już wszystkie zaawansowane układy pamięci do 2025 roku. Micron nie zamierza być jednak sprinterem, a maratończykiem. Komentarze kierownictwa sugerujące długoletni trend AI, wspierający biznes nie wystarczyły, by powstrzymać sprzedaż akcji. Czy ten sam scenariusz czeka inne firmy związane z AI? Niektórzy idą o krok dalej i wieszczą koniec hossy.

Idź do oryginalnego materiału