Gordon Ramsay, słynny szef kuchni i gospodarz programu „Kitchen Nightmares”, przeżywa teraz osobisty koszmar, tym razem w realnym świecie. Jego pub w Londynie, York & Albany, który znajduje się tuż przy Regent’s Park i jest wystawiony na sprzedaż za 13 milionów funtów, został zajęty i jest okupowany przez grupę bezdomnych.
Skłotersi przejmują pub Gordona Ramsaya
Przynajmniej sześciu nieproszonych gości zamknęło się w zabytkowym budynku, zasłaniając okna i wywieszając na drzwiach „prawne ostrzeżenie” broniące ich działań. Zdjęcia zrobione przed zabiciem okien deskami pokazują jednego ze skłotersów śpiącego na sofie w barze, otoczonego przez śmieci. W sobotni poranek dwóch zamaskowanych okupantów w czarnych dresach, z plecakami i torbami na zakupy, wymknęło się z lokalu. Uniknęli rozmowy z dziennikarzami.
Na drzwiach pojawiło się ogłoszenie, w którym grupa twierdzi, iż ma prawo do zajmowania lokalu, który nie jest „budynkiem mieszkalnym”. Ich zdaniem dlatego nie podlega ustawie z 2012 roku, która wprowadziła do kodeksu nowe przestępstwo dotyczące zakazu zajmowania mieszkań. W komunikacie podpisanym przez „The Occupiers” czytamy, iż próba wejścia bez ich zgody jest przestępstwem. Dodatkowo grożą, iż ewentualne wtargnięcie z użyciem przemocy skończy się dla intruza sprawą w sądzie, a choćby karą więzienia lub grzywną do 5000 funtów.
Ramsay kontra bezdomni. Czeka go długa batalia
Ramsay powiadomił policję, ale, jak się okazało, nie udało mu się usunąć skłotersów, ponieważ jest to sprawa cywilna. Po czasie na elewacji pojawiło się jeszcze jedno ogłoszenie przygotowane przez okupantów. Z prośbą o darowizny w postaci żywności, ubrań czy innych rzeczy, których nie potrzebują.
Policja w oświadczeniu potwierdziła, iż została poinformowana o skłotersach w opuszczonym budynku przy Parkway, Regent’s Park, NW1, w środę, 10 kwietnia. Ponieważ jest to sprawa cywilna, nie zdecydowali się na interwencję.
W 2007 roku ten XIX-wieczny budynek kupił reżyser filmowy, Gary Love. Następnie wynajął go Ramsayowi na 25 lat za roczny czynsz wynoszący 640 000 funtów. Ten bezskutecznie próbował uwolnić się od tej umowy w sądowej batalii. Sprawa w 2015 roku skończyła Sądzie Najwyższym.
Gdy lokal został wystawiony na sprzedaż za 13 milionów funtów pod koniec zeszłego roku, sytuacja staje się bardziej skomplikowana. Zgodnie z rządowymi wytycznymi, skłotersi mogą starać się o zostanie zarejestrowanymi właścicielami nieruchomości. Warunki? Zajmowanie jej nieprzerwanie przez 10 lat, działanie jak właściciele i brak wcześniejszego pozwolenia na zamieszkanie.