Górnicy bitcoina dalej notują zyski pomimo halvingu. Znamy przyczynę

cryps.pl 1 tydzień temu

Za nami halving, czyli zjawisko obcięcia nagrody dla górników BTC o 50%. Teoretycznie powinno się to negatywnie odbić na zarobkach kopalni. Tak jednak nie jest.


  • Pomimo halvingu górnicy przez cały czas zarabiają na kopaniu BTC duże pieniądze.
  • Powodem powyższego są rosnące opłaty transakcyjne. Przyczyną tego jest protokół Runes.

Halving nie taki straszny jak go malują?

Teoretycznie górnicy powinni przeklinać dzień, w którym Satoshi Nakamoto wymyślił halving. W końcu po zajściu w sieci tego zjawiska ich zarobek spada o połowę.

Tym razem halving miał miejsce 19 kwietnia. 20 kwietnia kopalnie powinny już rejestrować mniejsze zyski. Okazuje się zaś , iż 20 kwietnia był dniem najwyższych przychodów górników w historii! Powód? Przychody pochodzące z dotacji za wykopanie nowego bloku w sieci spadły z 60 milionów USD (kwota z 19 kwietnia) do 26 milionów USD. Tyle iż jednocześnie opłaty transakcyjne wzrosły w sobotę do 80 milionów USD. Powodem było wprowadzenie protokołu Runes, które zwiększyło ruch w blockchainie. 21 kwietnia opłaty transakcyjne spadły (łącznie wyniosły około 22 milionów USD), przez cały czas są bardzo wysokie.

Runes, czyli co?

Czym jest Runes? Dokładnie to nowy standard tokenów NFT i memecoinów w łańcuchu bloków Bitcoin. W ostatnim czasie jest odpowiedzialny za ponad dwie trzecie transakcji w sieci (został uruchomiony od razu po halvingu).

Według panelu Dune Analytics udostępnionego przez firmę badawczą Crypto Koryo, przetworzono już ponad 2,38 miliona transakcji Runes, co stanowi 68% wszystkich transakcji w blockchainie Bitcoin dokonanych od 20 kwietnia.

Największy ruch miał miejsce 23 kwietnia, kiedy to odnotowano ponad 750 000 transakcji. Następnego dnia liczba ta spadła o ponad połowę i wyniosła 312 000 transakcji.

Kto generuje tak wielki ruch? Głównie fani memecoinów i NFT.

Choć można uznać, iż Runes wprowadza w sieci BTC może zastosowania. Fenomen ten ma jednak swoją ciemną stronę – zwiększa opłaty sieciowe. Cieszy to górników, ale irytuje zwykłych użytkowników. Do tego uderzy w adopcję Bitcoina, bowiem powoduje, iż używanie kryptowaluty staje się po prostu drogie.

Jeszcze inaczej – w bardziej ideologiczny sposób – patrzy na to Nikita Zhavoronkov, główny programista Blockchair. Uważa on, iż Bitcoin „całkowicie przestał” być elektronicznym systemem płatności typu peer-to-peer i staje się czymś zupełnie innym.

This is a typical Bitcoin block since the halving: Runes are orange, ordinary transfers are the rest 😳

Bitcoin has completely ceased to be an "Electronic Cash System": it barely processes 0.5 monetary transactions per second, and people pay $100+ for that 💸 pic.twitter.com/vdjlOpgvom

— Nikita Zhavoronkov (@nikzh) April 24, 2024

Idź do oryginalnego materiału