Gospodarka i bezpieczeństwo krajowe tematem X Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego – Warszawa 04-05.11.2024

1 tydzień temu

Jutro rozpoczyna się X Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2024, zorganizowany przez Europejskie Centrum Biznesu. Fachowcy wielu dziedzin, branżowcy i politycy debatować będą nad wyzwaniami, które czekają Polskę w 2025 roku przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa i gospodarki.

Zmieniające się uwarunkowania geopolityczne, wymuszają zmiany podejścia do gospodarki i bezpieczeństwa. Trwająca wojna na Ukrainie i ogólnie trudna sytuacja przy wschodniej granicy z NATO, ograniczone kontakty handlowe z Rosją, przepisy UE, w tym neutralność klimatyczna, wynikająca z Europejskiego Zielonego Ładu to tylko kilka z istotnych czynników wpływających także na polską gospodarkę. I tym właśnie zajmą się uczestnicy Szczytu. Swego rodzaju podsumowaniem debat i paneli warszawskiego wydarzenia będzie (drugi dzień OSG) wystąpienie i rozmowa z wyróżnionym w tym roku „Bursztynem Polskiej Gospodarki” (nagroda OSG), prof. dr hab. Grzegorzem W. Kołodko na temat: „Zmiany geopolityczne a przyszłość polskiej gospodarki”.

Poniedziałkowa przedpołudniowa Sesja plenarna, otwierająca adekwatną część Szczytu to debata, dotycząca nowych wyzwań militarnych, gospodarczych, politycznych i społecznych, przed którymi stoi Polska. Wojna na Ukrainie odbija się zarówno na polskiej, jak i europejskiej gospodarce, co ściśle łączy się z tematem bezpieczeństwa, np. zarówno narodowego, jak i bezpieczeństwa dostaw surowców, infrastruktury krytycznej, czy także cyberbezpieczeństwa. Konieczne sankcje na wschodzie wymusiły dywersyfikację gospodarczą i dążenie do absolutnie niezbędnej, jak się okazuje, niezależności energetycznej. To z kolei łączy się także z tematem tzw. zielonej transformacji i wytycznymi Europejskiego Zielonego Ładu. Warunki wprowadzania neutralności klimatycznej, jej koszty (np. dla przemysłu), tempo przemian i możliwe skutki wymagają wypracowania wspólnej polityki w różnych zakresach, chociażby w resorcie rolnym.

Wszystkie te zagadnienia, a także inflacja, KPO, Polski Ład, czy Fundusz Odbudowy prowokują pytania o publiczne finanse, o inwestycje w innowacyjność, w projekty rozwojowe, o społeczną odpowiedzialność biznesu, o to czy wykorzystujemy swój potencjał i swoje szanse w trwającej transformacji gospodarczej. Jak się okazuje istotna będzie tu rola edukacji, uczenia o procesie przemian i jego kulturowym i społecznym wymiarze, tak by wychować pokolenia świadome dziejących się transformacji i za nie odpowiedzialne.

Zapowiedziane przez wstępną debatę tematy, będą ściślej i szerzej analizowane w trakcie siedmiu popołudniowych paneli, ujętych w dwie sesje. Tematyka przygotowanych przez Organizatora paneli to: 1) Energetyka-bezpieczeństwo i rozwój, 2) Bezpieczeństwo narodowe, 3) Infrastruktura i transport, 4) Samorząd lokalny, 5) Innowacyjność branży kosmicznej i jej wpływ na rozwój gospodarki, 6) OZE i czyste ciepło jako priorytetowe kierunki zielonej transformacji, 7) Rozwój, inwestycje, innowacje.

Sam tylko przegląd zapowiadanych tematów wskazuje, jak ważnym jest OSG dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa. A wśród zaproszonych blisko stu prelegentów znaleźli się m.in. Dariusz Wieczorek – Minister Nauki, (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego), Andrzej Szejna – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Krzysztof Galos – Podsekretarz Stanu i Główny Geolog Kraju (Ministerstwo Klimatu i Środowiska), Katarzyna Nowakowska – Podsekretarz Stanu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Konrad Wojnarowski – Podsekretarz Stanu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Stanisław Wziątek – Podsekretarz Stanu Ministerstwa Obrony Narodowej, Rafał Gawin – Prezes Urzędu Regulacji i Energetyki, Dorota Zawadzka – Stępniak – Prezes Zarządu NFOŚiGW, prof. dr hab. Grzegorz W. Kołodko – Dyrektor Centrum Badawczego TIGER, prof. dr hab. Stanisław Koziej – nauczyciel akademicki ASW, gen. bryg. w stanie spoczynku, prof. Grzegorz Wrochna – Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, dr Paulina Piasecka – Dyrektor Centrum badań nad Terroryzmem Colleqium Civitas. Staranny dobór ekspertów różnych branż potwierdza rangę i znaczenie warszawskiego X Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego.

Autor: AF

Gospodarka i bezpieczeństwo krajowe tematem X Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego
Idź do oryginalnego materiału