Grayscale twierdzi, iż połowa cyklu byka jest już za nami

5 miesięcy temu

Społeczność krypto jest święcie przekonana, iż Bitcoin i jego 4-letnie cykle halvingu wpływają na cykle rynkowe kryptowalut. zwykle halving działa pozytywnie na Bitcoina, ponieważ zmniejsza o połowę nagrody dla górników i ich potencjalną presję sprzedażową – czytamy w raporcie opublikowanym w zeszłym tygodniu przez firmę Grayscale.

Jak zauważają firmowi eksperci, w poprzednich cyklach halvingi oznaczały początek gonitwy byków. Do tej pory w żadnym z poprzednich cykli Bitcoin przed halvingiem nie osiągnął jednak nowych maksimów.

Grayscale: „Rynek nakręciły BItcoin ETF-y”

Z analiz przeprowadzonych przez Grayscale wynika, iż głównym katalizatorem wzrostu cen przed halvingiem BTC były spotowe fundusze ETF Bitcoina, a łączne wpływy netto do nich wyniosły ponad 12 miliardów dolarów w ciągu 3 miesięcy. Teraz zaś wiele wskazuje na to, iż posiadacze kryptowalut spodziewają się wyższych cen. Rezerwy walutowe Bitcoina są bowiem najniższe od 5 lat i wynoszą zaledwie 12 poc. podaży w obiegu.

Wskaźnik niezrealizowanych zysków i strat netto, który odzwierciedla ogólną rentowność posiadaczy, wynosi w tej chwili 60 proc., a poprzednie najwyższe wartości wynosiły około 70 proc. Oznacza to ni mniej, ni więcej, iż posiadacze kryptowalut nie są zadowoleni ze swoich zysków i mogą utrzymać wyższe ceny. Ponadto Wskaźnik Z-score pomiędzy wartością rynkową a wartością zrealizowaną wynosi w tej chwili poniżej 3, przy czym wartość powyżej 7 oznacza strefę niebezpieczną. Szczytowy wynik Z w ostatnim cyklu osiągnął ponad 7, a więc w czasie, gdy wartość Bitcoina wzrosła do ponad 60 tys. dolarów. Może to sugerować, iż prawdziwa wspinaczka na szczyt tej najpopularniejszej na świecie kryptowaluty dopiero nastąpi. Należy też zauważyć, iż wzrasta płynność stablecoinów. Możemy więc uznać, iż rynkowi gracze czekają na dogodny moment i są gotowi do inwestowania w dogodnym dla nich momencie.

Apetyt inwestorów rośnie

Analitycy Grayscale wskazują ponadto, iż dotychczasowy popyt nie pochodzi ze sprzedaży detalicznej. To prawdziwa niespodzianka, biorąc pod uwagę, iż w marcu br. memecoiny osiągnęły rekordowy wolumen obrotu DEX wynoszący ponad 260 miliardów dolarów. Może to jednak wynikać z rosnącego apetytu inwestorów na ryzyko. Dodajmy, iż wyniki wyszukiwania Google dla frazy „crypto” stanowią w tej chwili 44 proc. najwyższych wartości z maja 2021 r.

Idź do oryginalnego materiału