Grenevia planuje reorganizację działalności w segmencie OZE i dywersyfikację portfela m.in. poprzez rozwój projektów wiatrowych i magazynowych, poinformowała ISBnews prezes Beata Zawiszowska. W obszarze e-mobilności Grenevia zwiększa skalę działania i dywersyfikuje źródła przychodów. W zakresie maszyn dla przemysłu wydobywczego skoncentruje się na utrzymaniu udziałów rynkowych i ew. rozszerzaniu działalności o nowe segmenty wydobycia. Planuje również rozwijać segment nieruchomości.
„Grenevia, w odpowiedzi na postępującą transformację energetyczną kraju, skupi się na rozwijaniu projektów OZE i magazynów energii, e-mobilności oraz rozwoju technologii wiatrowych, a także istotnej w kontekście rozwoju całego OZE, elektroenergetyki. Spółka będzie poszukiwała inwestycji, które pozwolą maksymalizować posiadane kompetencje energetyczne w Grupie. W obszarze projektów OZE będziemy koncentrować się na reorganizacji działalności i dywersyfikacji portfela – m.in. poprzez rozwój projektów wiatrowych i magazynowych” – powiedziała ISBnews Zawiszowska.
Jeśli chodzi o magazyny energii, celem jest budowa silnych kompetencji w zakresie produkcji rozwiązań dla rynku przemysłowego, dodała.
„W segmencie serwisowym chcemy zbudować istotną pozycję w obszarze niezależnego serwisu OZE w Polsce – oferując pełen zakres usług dla PV, wiatru i magazynów. jeżeli chodzi o maszyny i urządzenia dla energetyki planujemy dalsze budowanie pozycji dostawcy zaawansowanych rozwiązań inżynieryjnych wspierających transformację i rozdział energii. W obszarze e-mobilności zwiększamy skalę działania i dywersyfikujemy źródła przychodów. W zakresie maszyn dla przemysłu wydobywczego skoncentrujemy się na utrzymaniu udziałów rynkowych i ew. rozszerzaniu działalności o nowe segmenty wydobycia” – dodała prezes.
Wskazała ponadto, iż Grenevia będzie inwestować również w synergiczne gałęzie przemysłu, które uzupełniają łańcuch wartości i wzmocnią ofertę dla klientów w tych obszarach.
„To kierunek, który pozwoli nam wykorzystać nasze najważniejsze kompetencje. Będziemy szukać kontraktów i spółek, które uzupełnią nasze obecne biznesy, rozbudują łańcuch wartości, poszerzą ofertę i odpowiedzą na zmieniające się potrzeby klientów – np. w obszarze alternatywnych surowców” – dodała Zawiszowska.
Planuje również rozwijać segment nieruchomości, który powoli odzyskuje utraconą w czasie pandemii dynamikę.
„To obszar, który generuje przewidywalne przychody i powinien równoważyć bardziej cykliczne wpływy z działalności przemysłowej. Rynek nowoczesnych biur w Polsce, zwłaszcza w miastach regionalnych, powoli odbudowuje się po kryzysie i już wykazuje oznaki stabilizacji i w najbliższych dwóch latach powinien wrócić na ścieżkę wzrostu. Mamy duże doświadczenie w tym segmencie, które chcemy wykorzystać. Zrealizowaliśmy w ciągu ostatnich lat ponad 90 udanych transakcji sprzedaży nieruchomości o łącznej wartości około 200 mln zł, osiągając premię na poziomie ok. 40% względem wartości rynkowej. Posiadamy również około 30 000 m2 wynajmowanej powierzchni poprzez spółkę zależną Grenevii – DE Estate” – wymieniła prezes.
Oceniła jednocześnie, iż przewagą Grenevii są zarówno silne kompetencje operacyjne, jak i stabilne zaplecze finansowe.
„Mamy duże doświadczenie w transakcjach M&A, restrukturyzacji, optymalizacji procesów i budowaniu synergii. Dobrze rozumiemy sektor energetyczny, a nasza strategia ESG została skutecznie wdrożona i przynosi realne efekty. Z drugiej strony, najważniejsze znaczenie ma dla nas wsparcie TDJ jako stabilnego inwestora strategicznego” – podsumowała prezes.
Grupa Grenevia podała dziś, iż chce uzyskać dodatnią marżę EBITDA na poziomie każdego segmentu w 2030 roku, zgodnie z przyjętą aktualizacją kierunków strategicznych Grupy Grenevia. Liczba segmentów wzrośnie z 5 w tej chwili do 7 plus w 2030 r.
Grupa Grenevia (dawniej Famur) to inwestor integrujący i rozwijający działalność w segmentach biznesowych: wielkoskalowej fotowoltaiki (PV) skoncentrowanej w Grupie Projekt Solartechnik (Grupa PST/PST); systemów bateryjnych dla e-mobilności i magazynów energii (e-mobilność) w ramach Impact Clean Power Technology (ICPT); rozwiązań dla sektora dystrybucji energii (elektroenergetyka) na bazie spółki Elgór+Hansen (E+H); rozwiązań dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej w ramach marki Famur. Spółka od 2006 r. notowana jest na GPW; wchodzi w skład indeksu mWIG40. W 2024 r. miała 1 869 mln zł skonsolidowanych przychodów.
Źródło: ISBnews