Grenevia planuje w kierunkach strategicz. dodatnią marżę EBITDA w każdym segmencie w 2030

1 dzień temu

Warszawa, 04.07.2025 (ISBnews) – Grupa Grenevia chce uzyskać dodatnią marżę EBITDA na poziomie każdego segmentu w 2030 roku, zgodnie z przyjętą aktualizacją kierunków strategicznych Grupy Grenevia, podała spółka. Liczba segmentów wzrośnie z 5 w tej chwili do 7 plus w 2030 r.

“Celem zaktualizowanych i dostosowanych do zmian otoczenia zewnętrznego kierunków strategicznych, jest dalsza transformacja Grupy Grenevia w kierunku zdywersyfikowanego holdingu inwestycyjnego, działającego w następujących obszarach: projekty OZE, magazyny energii, e-mobilność, energetyka wiatrowa w obszarze serwisu i komponentów, maszyny, urządzenia i usługi dla sektora energetycznego, maszyny, urządzenia i usługi dla sektora wydobywczego, synergiczne gałęzie przemysłu oraz nieruchomości” – czytamy w komunikacie.

Rozwój w wyżej wymienionych obszarach będzie się odbywał zarówno poprzez rozwój organiczny, jak i akwizycje, zapowiedziano.

Oczekuje się, iż realizacja wyznaczonych kierunków strategicznych pozwoli w roku 2030 na osiągnięcie następujących celów:
– Uzyskanie dodatniej marży EBITDA na poziomie każdego segmentu Grupy Grenevia.
– Dojście do poziomu poniżej 25% udziału przychodów Grupy zależnych od sektora węgla energetycznego.
– Utrzymanie wskaźnika dług netto Grupy Grenevia do EBITDA Grupy na poziomie poniżej 3.
– Stabilizacja przepływów pieniężnych w Grupie Grenevia, podano również.

Grupa Grenevia zapowiedziała także, iż będzie reinwestować wypracowane zyski w finansowanie rozwoju Grupy przy jednoczesnym efektywnym zarządzaniu nadwyżkami finansowymi poprzez lokowanie ich na rynku dłużnym i pieniężnym.

Obecnie Grupa Grenevia działa w pięciu segmentach:

1. Maszyny górnicze

2. Projekty OZE

3. E-mobilność

4. Elektroenergetyka

5. Wiatr – serwis i komponenty.

Spółka zakłada, iż w 2030 r. będzie operować w co najmniej siedmiu segmentach:

1. Maszyny i urządzenia dla przemysłu wydobywczego

2. Projekty OZE

3. Magazyny energii

4. E-mobilność

5. Wiatr – serwis i komponenty

6. Maszyny i urządzenia dla przemysłu energetycznego

7. Nieruchomości

8. Inne synergiczne gałęzie przemysłu.

Grupa Grenevia (dawniej Famur) to inwestor integrujący i rozwijający działalność w segmentach biznesowych: wielkoskalowej fotowoltaiki (PV) skoncentrowanej w Grupie Projekt Solartechnik (Grupa PST/PST); systemów bateryjnych dla e-mobilności i magazynów energii (e-mobilność) w ramach Impact Clean Power Technology (ICPT); rozwiązań dla sektora dystrybucji energii (elektroenergetyka) na bazie spółki Elgór+Hansen (E+H); rozwiązań dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej w ramach marki Famur. Spółka od 2006 r. notowana jest na GPW; wchodzi w skład indeksu mWIG40. W 2024 r. miała 1 869 mln zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews

Idź do oryginalnego materiału