Grupa Azoty ma aneks do porozumienia z 13 instytucjami finansującymi

1 tydzień temu

Grupa Azoty podpisała aneks do porozumienia z 13 instytucjami finansującymi z 2 lutego br. wraz ze zgodami finansujących na odstąpienie od stosowania wybranych warunków umów o finansowanie, podała spółka. Okres obowiązywania porozumienia został wydłużony do 28 maja 2024 r.

„Podpisane porozumienie daje nam cenny czas na wypracowanie finalnego kształtu programu działań naprawczych. Zakładamy, iż w najbliższych tygodniach będziemy mogli przedstawić najważniejsze założenia w tym zakresie. Po uzyskaniu akceptacji naszych partnerów finansowych, rozpoczniemy proces wdrażania konkretnych rozwiązań nastawionych na poprawę sytuacji finansowej Grupy Azoty” – powiedział wiceprezes Grupy Azoty Andrzej Skolmowski, cytowany w komunikacie.

Zawarcie aneksu do porozumienia zapewnia dalsze utrzymanie dostępności limitów w ramach umów o finansowanie i niepodejmowanie przez instytucje finansujące działań mających na celu anulowanie lub zredukowanie dostępnych limitów umów o finansowanie, jak również niewykorzystywanie określonych praw wynikających z umów o finansowanie w związku z ich naruszeniem lub potencjalnym naruszeniem w okresie obowiązywania porozumienia. Okres obowiązywania porozumienia został wydłużony do 28 maja 2024 r. Porozumienie, za zgodą instytucji finansujących, może podlegać dalszemu przedłużeniu, podkreślono.

„Ponadto Grupa Azoty S.A. zawarła w imieniu własnym oraz pozostałych wybranych spółek Grupy Azoty będących stronami umów o finansowanie pisma zmieniające i dotyczące zrzeczenia się praw (ang. Waiver and Amendment Letters) ze stronami finansującymi, na mocy których instytucje te zgodziły się na odstąpienie od stosowania wybranych warunków umów o finansowanie Grupy Azoty, w tym wyraziły zgodę na odstąpienie od stosowania wskaźnika dług netto/EBITDA obliczanego na dzień 31 grudnia 2023 roku” – czytamy dalej.

Spółka podkreśla, iż na bieżąco wypełnia wszystkie ustalenia w zakresie obsługi i spłaty zobowiązań wynikających z umów o finansowanie, a dostępne limity tych umów zapewniają płynność oraz bezpieczeństwo finansowania Grupy Azoty i jej zobowiązań wobec dostawców oraz ciągłość działalności.

Aneks został podpisany z następującymi instytucjami finansującymi: Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim, Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ING Bankiem Śląskim, Santander Bankiem Polska, Caixabank Oddział w Polsce, BNP Paribas Faktoring, ING Commercial Finance Polska, Pekao Faktoring, BNP Paribas Bankiem Polska, Santander Factoring i Banco Santander Oddział we Frankfurcie, a także z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 r.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału