Grupa Azoty zawarła w imieniu własnym oraz wybranych spółek z grupy kapitałowej aneks do porozumienia z 2 lutego 2024 roku, z późniejszymi zmianami, podała spółka. Okres obowiązywania porozumienia został wydłużony do 30 czerwca 2025 roku pod warunkiem potwierdzenia poza 26 czerwca br. przez odpowiednie instytucje finansujące wydłużenia okresu obowiązywania porozumienia.
„Konsekwentnie realizujemy ustalony program naprawczy i na bieżąco przedstawiamy jego efekty instytucjom finansującym. Zgodnie z harmonogramem, podpisujemy porozumienia z bankami i tym samym mamy zapewnioną stabilną sytuację finansową. Z kolei pod koniec kwietnia podpisaliśmy z instytucjami finansującymi dokumenty, na mocy których instytucje zgodziły się na odstąpienie od stosowania wybranych warunków umów o finansowanie Grupy Azoty” – powiedział p.o. prezesa Grupy Azoty Andrzej Skolmowski, cytowany w komunikacie.
Zawarcie aneksu do porozumienia zapewnia dalsze utrzymanie dostępności limitów w ramach umów o finansowanie i niepodejmowanie przez instytucje finansujące działań mających na celu anulowanie lub zredukowanie dostępnych limitów umów o finansowanie, jak również niewykorzystywanie określonych praw wynikających z umów o finansowanie w związku z ich naruszeniem lub potencjalnym naruszeniem w okresie obowiązywania porozumienia. Porozumienie, za zgodą instytucji finansujących, może podlegać dalszemu przedłużeniu, wskazano w materiale.
Spółka podkreśla, iż na bieżąco wypełnia wszystkie ustalenia w zakresie obsługi i spłaty zobowiązań wynikających z umów o finansowanie, a dostępne limity tych umów zapewniają płynność oraz bezpieczeństwo finansowania Grupy Azoty i jej zobowiązań wobec dostawców oraz ciągłość działalności.
Aneks został podpisany z następującymi instytucjami finansującymi: PKO Bankiem Polskim, Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ING Bankiem Śląskim, Santander Bankiem Polska, Caixabank Oddział w Polsce, BNP Paribas Faktoring, ING Commercial Finance Polska, Pekao Faktoring, BNP Paribas Bankiem Polska, Santander Factoring i Banco Santander, Oddział we Frankfurcie, a także z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 13,04 mld zł w 2024 r.
Źródło: ISBnews