Grupa MOL i MVM Group mają umowę dot. transportu ropy z regionu Morza Kaspijskiego

1 dzień temu

Warszawa, 22.05.2025 (ISBnews) – Grupa MOL i MVM Group zawarły umowę o współpracy przewidującą, iż obie firmy będą transportować ropę naftową z regionu Morza Kaspijskiego rurociągiem Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) do terminala Ceyhan w Turcji, skąd trafi ona na rynki w Europie Środkowo-Wschodniej, na których działa MOL, podał MOL.

“Grupa MOL i MVM Group zawarły umowę o współpracy w zakresie dywersyfikacji dostaw ropy naftowej w regionie, w szczególności dla pozbawionych dostępu do morza Węgier i Słowacji. MOL zwiększy w ten sposób dostawy surowca z alternatywnych kierunków do swoich rafinerii o 160 tys. ton rocznie. Obie firmy będą transportować ropę naftową z regionu Morza Kaspijskiego rurociągiem Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) do terminala Ceyhan w Turcji, skąd trafi ona na rynki w Europie Środkowo-Wschodniej, na których działa MOL”

Grupa MOL w 2020 r. objęła udziały w polu naftowym Azeri-Chirag-Gunashli (ACG). W ubiegłym roku dostarczyła stamtąd na europejskie rynki 5 mln baryłek surowca. MVM jest z kolei obecna w Azerbejdżanie od ub.r., kiedy objęła 5% udziałów w produkcji ze złoża gazu i kondensatu ropy naftowej Shah Deniz, wskazano.

“W celu dalszej dywersyfikacji dostaw ropy naftowej na rynki Europy Środkowo-Wschodniej, MOL będzie co miesiąc sprowadzał średnio 100 tys. baryłek ropy pochodzącej z podwodnego złoża Shah Deniz w Azerbejdżanie” – czytamy dalej.

“W ostatnim czasie MVM Group podjęła szereg działań w kierunku dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego dla Węgier oraz dla regionu. Jesteśmy dumni z tego, iż możemy również przyczynić się do dywersyfikacji dostaw ropy naftowej. Objęcie udziałów w złożu Shah Deniz uzasadnia nie tylko ekonomia, ale też możliwość pośredniego wzmocnienia niezależności dostaw energii dla regionu. Część produkcji trafi bowiem na rynki Europy Środkowej. Partnerstwo pomiędzy MVM i MOL to przykład obustronnie korzystnej współpracy pomiędzy dwiema największymi węgierskimi firmami energetycznymi. Porozumienie to wpisuje się zarówno w dążenia Węgier do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, jak i w strategię MVM Group 2035” – powiedział dyrektor ds. strategii i transakcji MVM Group Réka Martini, cytowany w komunikacie.

MOL podkreśla, iż od lat inwestuje w dywersyfikację źródeł surowców energetycznych. Przed 2022 r. firma zainwestowała 170 mln USD w rozwój rurociągu adriatyckiego i powiązanej infrastruktury, w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu dzięki zapewnieniu co najmniej dwóch możliwych tras dostaw. Od tamtej pory, MOL przetestował w swoich rafineriach 14 różnych alternatywnych gatunków ropy naftowej i wciąż pracuje nad zwiększenie technologicznej elastyczności swoich instalacji.

“Stanowisko MOL jest jasne – im więcej źródeł ropy naftowej możemy zapewnić krajom regionu pozbawionym dostępu do morza, tym większe bezpieczeństwo i dostępność cenowa dostaw. Od lat pracujemy nie tylko nad rozwojem technologii i infrastruktury naszych rafinerii, ale też zapewnieniem różnorodnych źródeł dostaw surowca. Umowa z MVM stanowi istotny krok w kierunku zapewnienia przewidywalnego rozwiązania. Wciąż wiele pozostaje do zrobienia, a bezpieczeństwo energetyczne regionu wymaga co najmniej dwóch działających, konkurencyjnych rurociągów. Na dzień dzisiejszy, rurociągu adriatyckiego nie można uznać za w pełni rozwiniętą trasę dostaw” – powiedział wiceprezes wykonawczy segmentu downstream w Grupie MOL Gabriel Szabó.

Azerska ropa jest przetwarzana w rafineriach MOL od kilku lat. W 2023 r. transport 80-90 tys. ton lekkiej ropy naftowej ze złoża ACG w Azerbejdżanie trafił z portu Ceyhan w Turcji do rafinerii Slovnaft w Bratysławie rurociągiem adriatyckim.

“Chociaż już wcześniej, rafineria Slovnaft z sukcesem prowadziła testy przerobu różnych gatunków ropy z Bliskiego Wschodu i regionu Morza Kaspijskiego, jednak przerób ropy pochodzącej z własnego złoża otworzył nowy, istotny rozdział w historii firmy” – podsumowano w informacji.

Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie. Po przejęciu polskiej sieci Grupy Lotos, MOL Polska miał 471 stacji na koniec 2024 r.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału