GUS podał dane o inflacji. Znowu potężny skok

1 miesiąc temu
Zdjęcie: fot. Darek Delmanowicz/PAP


Inflacja konsumencka w Polsce wzrosła już czwarty miesiąc z rzędu. Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane za lipiec, które pokazują niebezpieczny trend. Ile wyniosła inflacja i o ile wzrosły ceny towarów i usług?


GUS informuje, iż w lipcu 2024 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,2% w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. W porównaniu do czerwca, ceny wzrosły o 1,4%, przy czym ceny towarów zwiększyły się o 1,6%, a usług o 1,1%.

Największy wpływ na wzrost wskaźnika cen miały wyższe koszty związane z mieszkaniem (wzrost o 5,7%), rekreacją i kulturą (o 2,1%) oraz restauracjami i hotelami (o 0,6%). Te wzrosty podniosły wskaźnik odpowiednio o 1,42 pkt. proc., 0,13 pkt. proc. i 0,04 pkt. proc. Z kolei niższe ceny żywności (o 0,5%) oraz odzieży i obuwia (o 3,1%) nieznacznie obniżyły wskaźnik inflacji.

W ujęciu rocznym, najwyższe wzrosty cen zanotowano w kategorii mieszkania (o 7,4%), żywności (o 3,1%) oraz restauracji i hoteli (o 7,6%), co podniosło wskaźnik inflacji o odpowiednio 1,86 pkt. proc., 0,77 pkt. proc. i 0,43 pkt. proc.

Konsensus rynkowy na lipiec wyniósł 4,2% rok do roku, co jest zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS. W czerwcu inflacja wynosiła 2,6% rok do roku.

Ceny w sklepach spożywczych przez cały czas rosną, co jest zgodne z ogólnym trendem wzrostu inflacji, jaki obserwujemy od kwietnia. Główną przyczyną tego trendu jest m.in. odmrożenie stawek VAT na żywność, co podkreśla dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito.

Idź do oryginalnego materiału