Jedną z ciekawych i mało znanych firm, która może okazać się atrakcyjną inwestycją w obliczu starzejących się społeczeństw w krajach rozwiniętych jest Harvia – fiński producent saun, wanien z hydromasażem, kabin na podczerwień i wielu innych powiązanych z branżą produktów.
Działająca od 1950 roku spółka weszła na giełdę w 2018 roku, oferując akcje w cenie 5 euro za sztukę. w tej chwili już notowana jest po ponad 41 euro, co oznacza stopę zwrotu od IPO równą 755% w 6 lat. przez cały czas jednak mimo tego imponującego wzrostu spółka ma kapitalizację równą 800 miliona euro, w związku z tym spokojnie można zaklasyfikować ją do grupy “small cap”. Notowana jest na giełdzie w Helsinkach.
Kiedy mówimy o Finlandii, poza charakterystycznymi skojarzeniami z wódką i mrozem, na myśl przychodzą właśnie sauny. jeżeli jakiś naród miałby być ekspertem w tym segmencie rynku i się w nim specjalizować, to Finowie zdecydowanie znaleźliby się na szczycie.
Choć pandemia COVID-19 wpłynęła niekorzystnie na wiele branż, Harvia zdołała fenomenalnie wykorzystać ten trudny okres. W lipcu 2021 roku jej akcje osiągnęły wartość aż 12 razy wyższą niż cena emisyjna. Następne dwa lata przyniosły jednak bolesną korektę, przeceniając kurs o prawie 80%. Od początku 2023 jednak Harvia znajduje się już jednak w praktycznie nieprzerwanym trendzie wzrostowym, powoli wspinając się z powrotem na swoje dawne szczyty.
Wraz ze starzeniem się społeczeństw na całym świecie, popyt na produkty i usługi związane z relaksem, zdrowiem i dobrym samopoczuciem może rosnąć, czyniąc Harvia ciekawą i niepopularną opcją dla tych, którzy chcieliby uzyskać ekspozycję na ten segment rynku.
Każda akcja o wartości choćby 800 dolarów!
Brak prowizji do obrotu 100 tys. euro miesięcznie!
Obniż prowizję za wymianę o 50%!
Jak wygląda model biznesowy Harvia?
Wielu nie zdaje sobie sprawy, jak dobrym biznesem może być sektor saun i SPA. Oferta Harvia jest różnorodna – od tradycyjnych saun, przez sauny na podczerwień, aż po sauny parowe.
Spółka skrupulatnie rozwija swoją wiedzę na temat różnorodnych kultur saunowych z całego świata. W oparciu o bogate doświadczenie, firma zbudowała wszechstronną ofertę, obejmującą nie tylko piece do saun i ich komponenty, ale także kompleksowe rozwiązania w zakresie saun i spa. W roku 2023, Harvia mogła pochwalić się posiadaniem 5% udziału w globalnym rynku saun i spa, a jej dominacja na rynku pieców do saun i komponentów osiągnęła imponujące 20%.
Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!
Premium
Dołącz do Strefy Premium DNA.
Już od 49 zł miesięcznie!
Sprawdź wszystkie korzyści
Kliknij tutaj i dołącz do nas.
Jesteś już subskrybentem? Zaloguj się!
Do zarobienia,