Bankowość elektroniczna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. Potwierdzają to także dane mówiące o tym, iż coraz chętniej płacimy korzystając z form elektronicznych zamiast gotówką. "Cała płatnicza rewolucja nie dokonałaby się, gdyby nie podejście Polaków, którzy chętnie korzystają z nowych technologii i są otwarci na innowacje finansowe" - wyjaśnia Tomasz Perski, kierownik Zespołu Rozwoju Rozwiązań dla Klienta - Karty i płatności w Departamencie Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium.
Warto zaznaczyć, iż aż ośmiu na dziesięciu pytanych Polaków regularnie płaci w sklepach kartą, telefonem lub kodem BLIK - wynika z badania "Mobilny Portret Polaka". Niemniej rozwój tej technologii niesie ze sobą również zagrożenie dla zaoszczędzonych na kontach osobistych pieniędzy. Kluczowa jest w tym przypadku kwestia hasła. Polacy nie zdają sobie sprawy z tego, jak stworzyć bezpieczny szyfr logowania do banku. Jedna z metod ujawniona przez ING Bank Śląski sprawi, iż oszuści nie będą mieli szans na to, by zgadnąć hasło. Reklama
Masz takie hasło do banku? jeżeli nie, to gwałtownie jej zmień
ING Bank Śląski w specjalnym poradniku wyjaśnia, iż bezpieczne i dobre hasło do bankowości internetowej to takie, które trudno odgadnąć. O ile wydaje się to trywialnym stwierdzeniem, to jest jak najbardziej prawdziwe. Powszechne są ostrzeżenia, by hasło do banku nie składało się z oczywistego ciągu liczb, jak np. 1234567, daty urodzenia, numeru domu czy imion bliskich osób.
Niewielu Polaków jednak wie, jak stworzyć bezpieczne hasło do logowania do bankowości internetowej. Jest to najważniejsze do tego, aby uniemożliwić - a przynajmniej wybitnie utrudnić - cyberprzestępcom dostęp do zaoszczędzonych na koncie pieniędzy. ING Bank Polski wskazuje, iż wystarczą cztery kroki.
"Wybierz zdanie, które łatwo zapamiętasz, np. bardzo lubię czerwone smażone pomidory. Będzie to podstawa do zbudowania silnego hasła" - wyjaśnia bank w pierwszym kroku poradnika. Drugim etapem tworzenia silnego hasła do bankowości będzie utworzenie nowego, pozbawionego znaczenia słowa. Składać ma się ono z dwóch pierwszych liter każdego wyrazu ze zdania, a więc w tym przypadku brzmi ono: baluczsmpo.
"Zwiększ siłę hasła dodając wielkie i małe litery oraz cyfry, np. BaLuczsmP0" - dodają eksperci ING Banku Śląskiego. Czwartym krokiem, który sprawi, iż hasło będzie niemal niemożliwe do złamania, będzie zastąpienie części liter i cyfr znakami specjalnymi (lista dozwolonych znaków: !@#$%^&*()_+}{|":?>