Agencja Informacyjna: 1 grudnia 2023 r. odbył się start rakiety, która wyniosła na orbitę okołoziemską sztucznego satelitę Hayasat-1. To pierwszy sztuczny satelita opracowany i zbudowany w przez ormiańskich naukowców.
Spis treści
Hayasat-1: symbol ormiańskiej innowacji i ambicji kosmicznych
Armenia wkroczyła na nowy poziom eksploracji kosmicznej dzięki satelicie Hayasat-1, pierwszemu satelicie opracowanemu i zbudowanemu przez ormiańskich specjalistów w Armenii. Ten przełomowy krok dla ormiańskiej nauki i technologii otwiera nowy rozdział w historii badań kosmicznych tego kraju. Nazwa satelity Hayasat-1 to bezpośrednie nawiązanie do Armenii, która w języku ormiańskim nazywana jest Հայաստան – Hajastạn.
Plan lotu i przygotowania do startu
Początkowo start Hayasat-1 był planowany na 29 listopada, ale został przesunięty o dwa dni z powodów technicznych i logistycznych. Ostatecznie, satelita został wysłany w kosmos z bazy lotniczej Vandenberg w USA na pokładzie rakiety Falcon-9 firmy SpaceX.
Duma narodowa: Bazoomq i Centrum Innowacji
Hayasat-1 został stworzony przez Bazoomq Space Research Laboratory i Centrum Innowacji Naukowych i Edukacyjnych, co stanowi olbrzymi sukces dla ormiańskich instytucji badawczych. Jest to dowód na to, iż lokalne centra badawcze mogą konkurować na globalnym rynku technologii kosmicznych.
Technologia i innowacje na pokładzie
Satelita Hayasat-1 jest wyposażony w zaawansowaną aparaturę naukową, w tym sensory światła, magnetometry działające jako kompas satelitarny, czujniki temperatury krytycznych modułów oraz inercyjne sensory orientacji. Te urządzenia zapewniają nie tylko precyzyjne dane na temat położenia satelity, ale również najważniejsze informacje dotyczące jego otoczenia w przestrzeni kosmicznej.
Eksperymentalna Jednostka Inercyjna (IMU)
Jednym z najbardziej innowacyjnych elementów na pokładzie Hayasat-1 jest eksperymentalna jednostka inercyjna (IMU), zaprojektowana i wyprodukowana w Armenii. jeżeli testy tej jednostki w surowych warunkach kosmicznych okażą się sukcesem, otworzy to drzwi do jej wykorzystania w przyszłych satelitach zarówno ormiańskich, jak i innych krajów.
Armenia – nowy gracz w przestrzeni kosmicznej
Hayasat-1 nie tylko zwiększa możliwości badawcze Armenii, ale także ustanawia kraj jako nowego gracza w międzynarodowym sektorze technologii kosmicznych. Ten satelita, jako drugi satelita Armenii w przestrzeni, ale pierwszy w pełni rozwinięty w kraju, stanowi symbol narodowej dumy i aspiracji kosmicznych.
Miłosz Manasterski: Gospodarka kosmiczna rośnie
Start Hayasat-1 to znaczący krok dla ormiańskiej nauki i technologii. Satelita ten, wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę i opracowany przez lokalnych specjalistów, nie tylko zwiększa możliwości badawcze kraju, ale także umacnia jego pozycję na arenie międzynarodowej. Oczekuje się, iż sukces tego projektu zainspiruje kolejne pokolenia naukowców i inżynierów w Armenii i Ormian na całym świecie.
– Już ponad 80 państw ma satelity na orbicie – mówi redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski. – Pomagają w tym użycie komponentów COTS (Commercial Off-The-Shelf) oraz rosnąca cyfryzacja. Według Morgan Stanley szacuje się, iż do 2040 roku gospodarka kosmiczna osiągnie 1,1 biliona dolarów. Z kolei Bank Ameryki i Merrill Lynch szacują, iż do 2040 roku wzrośnie ona aż do 2,7 biliona dolarów. Każdy kraj dzisiaj musi myśleć o swojej obecności w kosmosie, jeżeli chce zapewnić sobie rozwój – stwierdza Miłosz Manasterski.
Agencja Informacyjna, AI World /EST, news.am/ 3.12.2023. Ilustracja – wizja artystyczna satelity – DALL-E