Przewidział kryzys w 2008 roku, teraz ostrzega przed ruchami Fed-u

cryps.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fed


Zawirowania na rynkach finansowych po nowych taryfach celnych Trumpa mogą się utrzymać dłużej, niż wielu inwestorów sądzi. Ekonomista – Nouriel Roubini – przestrzega: Fed nie wkroczy od razu z pomocą.


  • Nouriel Roubini uważa, iż Jerome Powell z Fed nie zareaguje gwałtownie na rynkowy chaos – poczeka, aż Donald Trump złagodzi swoje stanowisko,
  • Mimo obaw o recesję, Roubini nie przewiduje jej w najbliższym czasie, ale ostrzega przed uporczywą inflacją i problemami z płynnością dolarową.

Trump podnosi cła – rynki nurkują, Fed milczy

Nouriel Roubini, znany jako „Dr. Doom” za trafne przewidzenie kryzysu finansowego z 2008 roku, ponownie ostrzega przed zbytnim optymizmem inwestorów. Tym razem chodzi o zbytnią wiarę w szybką reakcję amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), która miałaby złagodzić skutki finansowego zamieszania po nowych decyzjach Donalda Trumpa.

Prezydent USA ogłosił wprowadzenie nowych ceł, obejmujących m.in. drastyczne podniesienie opłat na import z Chin – aż do poziomu 104%. Efekt? Rynek zareagował dramatycznie. Nasdaq 100 spadł o 12%, bitcoin stracił 10% wartości i chwilowo kosztował mniej niż 75 000 dolarów.

Kurs BTC/USDT. Źródło: tradingview.com

Rynki obligacji również zostały zachwiane – rentowności długoterminowych obligacji amerykańskich gwałtownie wzrosły.

Inwestorzy zaczęli spekulować, iż Fed powtórzy działania z 2020 roku – czyli wprowadzi luzowanie monetarne. Według danych z narzędzia FedWatch należącego do CME, rynek już wycenia co najmniej pięć obniżek stóp procentowych w tym roku. Jednak według Roubiniego to błędne założenie.

To gra w tchórza – między ‘Trump put’ a ‘Powell put’. Ale moim zdaniem Jerome Powell będzie czekał dłużej, aż to Trump pierwszy mrugnie.

– powiedział Roubini w rozmowie z Bloombergiem.

Innymi słowy, Fed nie rzuci się z pomocą dopóki nie zobaczy, iż to Trump zaczyna łagodzić swoją retorykę i politykę celną. Ma to sens – skoro to właśnie jego działania są bezpośrednią przyczyną zawirowań, to powrót do stabilności powinien zacząć się od zmiany podejścia ze strony samego Trumpa.

Inflacja się nie podda, ale recesja pozostaje niepewna

Roubini dodaje, iż inwestorzy mogą zbyt optymistycznie zakładać szybki spadek inflacji. W rzeczywistości – w jego ocenie – może ona utrzymać się na wysokim poziomie, zwłaszcza w warunkach globalnych napięć handlowych i wzrostu ceł. To z kolei osłabia atrakcyjność długoterminowych obligacji – stąd spadki cen 10- i 30-letnich obligacji skarbowych USA.

Co ciekawe, mimo powszechnych obaw, Roubini nie przewiduje w najbliższym czasie recesji. Jego zdaniem amerykańska gospodarka, choć spowolniona, uniknie dwóch z rzędu kwartałów ze spadkiem PKB, czego w tej chwili obawia się ponad połowa inwestorów według platform skoncentrowanych na zakładach finansowych.

Z kolei spekulacje rynkowe mogą bardzo gwałtownie zmieniać swój kierunek. Przykład z tego tygodnia pokazuje, jak bardzo wrażliwy jest rynek na sygnały ze strony Trumpa – niepotwierdzony raport o zawieszeniu ceł spowodował gwałtowny wzrost wycen aktywów, choć informacja gwałtownie została zdementowana.

Idź do oryginalnego materiału