HiProMine pracuje nad skokowym wzrostem kontraktacji i w efekcie przychodów, licząc na break even point w 2025 roku, poinformował ISBnews założyciel i członek zarządu HiProMine Damian Józefiak.
„Ten rok powinien być przełomowy dla spółki z kilku powodów. HiProMine pracuje nad skokowym wzrostem kontraktacji i w efekcie przychodów, licząc na break even point w 2025 roku i finalnie wysoką rentowność. Nowy zakład ma dynamicznie zwiększać skalę produkcji, docelowo wytwarzając 50-60 tys. ton produktów rocznie. realizowane są też przygotowania do budowy kolejnego, jeszcze większego zakładu produkcyjnego” – powiedział ISBnews Józefiak.
Dodał, iż adekwatny odbywa się rozruch nowego zakładu, co powinno jeszcze potrwać przez kilka tygodni.
„Usprawniamy produkcję od strony technologicznej, m.in. dokupując potrzebne maszyny i urządzenia. W ten sposób optymalizujemy działalność, by jeszcze bardziej poprawić efektywność produkcji. Środki na finansowanie tych działań pochodzą z ostatniej emisji akcji” – wskazał założyciel HiProMine.
Jak zaznaczył, obecna produkcja z nowego zakładu stanowi około 20% posiadanych mocy produkcyjnych i systematycznie rośnie.
„W tym roku chcielibyśmy osiągnąć wydajność pozwalającą na wykorzystanie 75% zdolności wytwórczych w IV kwartale, które wynoszą 50-60 tys. ton rocznie, w zależności od rodzaju produkcji. Dzięki temu mamy możliwość awansować na pozycję europejskiego lidera w branży” – podkreślił Józefiak.
Zapowiedział też, iż ważnym celem na ten rok jest wypracowanie pierwszych zysków.
„W 2025 roku chcemy osiągnąć break even point. Jest to dla nas priorytet. Robimy wszystko, by tak było. Wdrażamy wiele projektów optymalizacyjnych w obszarze konsumpcji energii, paszy i organizacji procesów. Finalnie liczymy na wysoką rentowność” – dodał przedstawiciel zarządu.
Jednocześnie zaznaczył, iż liczy na skokowy wzrost sprzedaży, czego dobrym prognostykiem jest gwałtownie rosnąca kontraktacja.
„Na ten rok już mamy podpisane kontrakty stałe o wartości kilkunastu milionów złotych. Pracujemy by skokowo zwiększyć kontraktację, chcąc ją co najmniej potroić. Niektóre produkty, jak olej sprzedajemy na bieżąco tzw. 'spot’, co wynika ze specyfiki handlu tym produktem. Mamy wyprzedaną całą produkcję oleju do końca roku, a zapotrzebowanie jest tak duże, iż moglibyśmy sprzedać znacznie więcej niż produkujemy. w tej chwili pracujemy nad kontraktami wysokomarżowymi. Chodzi o produkty mniej przetworzone, tzw. mokre, używane w segmencie pet food, zamienniki mięsa wołowego, jagnięciny czy dziczyzny. Na rynku europejskim znajdziemy w tej chwili ponad 600 karm z produktami owadzimi, w wielu z nich są już nasze produkty” – powiedział Józefiak.
Dodał, iż od momentu uzyskania certyfikatu GMP+, co miało miejsce w październiku 2024 r., spółka intensywnie pracuje z klientami z segmentu żywienia prosiąt i indyków, który wykazuje duże zainteresowanie produktami HiProMine.
„Pomaga nam unijne rozporządzenie o deforestacji, zapobiegające wprowadzaniu produktów, których wytworzenie przyczyniło się do wylesienia lub degradacji lasów, w tym oleju kokosowego, który jest szeroko stosowany w przemyśle paszowym, a nasz olej jest jego zielonym zamiennikiem. My stosujemy innowacyjne podejście, łącząc zaawansowaną technologię chowu owadów z praktykami zrównoważonego rozwoju, co pozwala na wytwarzanie wysokowartościowych składników białkowych i tłuszczowych do pasz i karm dla zwierząt. To sprzyja popytowi na nasze produkty. Właśnie jesteśmy na etapie finalizacji umowy z jednym z największych na rynku dystrybutorów komponentów i dodatków paszowych. Będzie naszym głównym dystrybutorem w Europie” – zaznaczył założyciel HiProMine.
Spółka, widząc dynamiczny rozwój rynku, na którym działa, zamierza wybudować kolejny zakład. W marcu ubiegłego roku uruchomiała nowoczesną fabrykę w Karkoszowie.
„Mamy wybranych kilka lokalizacji pod nowy zakład. W tym roku chcemy uzyskać stosowne pozwolenia i zgromadzić odpowiednią dokumentację by móc ruszyć z budową kolejnego zakładu. Drugi zakład powinien być większy od obecnego. Realizację tej inwestycji chcielibyśmy przeprowadzić w kooperacji z firmą działającą w obszarze OZE, która specjalizuje się w biogazowniach, by móc w ten sposób pozyskiwać ciepło. W kontekście budowy nowego zakładu nie wykluczamy też joint venture w zakresie surowcowym. Warto dodać, iż pierwszy zakład wybudowaliśmy w ekspresowym tempie 10 miesięcy” – podsumował Józefiak.
Spółka HiProMine powstała w 2015 roku i specjalizuje się w zrównoważonej produkcji białek, tłuszczów i nawozów organicznych z owadów. W połowie 2022 roku zadebiutowała na giełdowym rynku NewConnect.
Źródło: ISBnews