Najpopularniejsza platforma streamingowa do oglądania filmów i seriali została przytoczona jako przykład stanowiący dowód na to, iż bitcoin oraz sektor DeFi zmienią krajobraz działania wielu sektorów społecznych na świecie. Analogię tę przedstawił legendarny inwestor venture capital Tim Draper.
- Tim Draper uważa, iż bitcoin w przyszłości zastąpi banki, tak samo jak Netflix wyeliminował z rynku wypożyczalnie filmów.
- Słynna platforma streamingowa na początku również nie była doceniana przez wielkich graczy. Teraz jej wartość to 380 miliardów dolarów.
Bitcoin powtórzy sukces Netflixa – twierdzi Tim Draper
Zacznijmy ten artykuł od słynnego cytatu, którego autorem jest Gandhi Mahatma:
Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz.
Powyższe słowa zdecydowanie można odwzorować w kwestii bitcoina. Największa z kryptowalut przez lata była pomijana przez wiele podmiotów z rynków finansowych. Niejeden gigant przejawiał regularnie otwartą wrogość do cyfrowego złota.
Nie brakuje również tych, którzy z czasem zmienili swoje podejście do tego tematu i (jak to się mówi potocznie w tej branży), połknęli pomarańczową pigułkę.
Larry Fink, czyli dyrektor generalny BlackRock, jest tego doskonałym przykładem.
Dziś Tim Draper, legenda rynku venture capital, a także zdeklarowany entuzjasta BTC, opublikował na swoim profilu na X krótki wpis, w którym porównał bitcoina do Netflixa.
Netflix vs Blockbuster moments to come:
Bitcoin vs the banks.
Digital health care vs big pharma.
DeSci vs. educational establishment
Robots vs Big Union bosses
Drones vs Military Industrial Complex
— Tim Draper (@TimDraper) January 7, 2025
Netflix kontra Blockbuster – nadchodzące momenty:
Bitcoin kontra banki.
Cyfrowa opieka zdrowotna kontra duże firmy farmaceutyczne.
DeSci kontra placówki edukacyjne
Roboty kontra szefowie dużych związków zawodowych
Drony kontra kompleks militarno-przemysłowy
– napisał.
W tym miejscu warto przedstawić historię topowej platformy do oglądania filmów i seriali, aby zrozumieć tę analogię.
Zacznijmy jednak od Blockbustera.
Firma ta w latach 90. była międzynarodową siecią wypożyczalni filmów, mającą tysiące punktów w wielu państwach. Wraz z rozwojem Internetu na przełomie wieku Blockbusterowi coraz ciężej było utrzymać swoją pozycję na rynku.
Netflix natomiast na początku lat 2000. stanowił mało znane przedsiębiorstwo, które zajmowało się pocztową wysyłką płyt DVD.
Współzałożyciele Netflixa – Reed Hastings i Marc Randolph – w pewnym momencie chcieli sprzedać firmę Blockbusterowi. Ich oferta wynosiła 50 milionów dolarów. Zostali zwyczajnie wyśmiani.
W 2007 roku Panowie zaczęli eksperymentować z usługą przesyłania treści poprzez streaming. Blockbuster nie poszedł ich śladem i 3 lata później został zmuszony do ogłoszenia upadłości.
Nie dopasowanie się do zmieniających trendów na rynku przeważnie prowadzi do tego, iż dany podmiot po prostu z niego wypada i zostaje bankrutem.
Na dany moment kapitalizacja rynkowa Netflixa wynosi 380 miliardów dolarów, a liczba użytkowników przekracza 277 milionów.
Tim Draper uważa, iż bitcoin również z roku na rok będzie coraz bardziej umacniał swoją pozycję na rynku finansowym i w pewnym momencie zacznie wypierać z niego tradycyjne instytucje.
Tak samo sektor zdecentralizowanych finansów (DeFi) oraz zdecentralizowane sieci infrastruktury fizycznej (DePin) zaczną stanowić poważne zagrożenie dla wszystkich pośredników oraz usługodawców finansowych.