Kapitalizacja rynkowa Bitcoina rośnie o 60% w 2023 roku – czołowe banki z Wall Street tracą 100 miliardów dolarów
Bitcoin oddzielił się od akcji i przez cały czas rośnie 10 lat po tym, jak kryzys bankowy na Cyprze spowodował boom na BTC. w tej chwili sytuacja się powtarza i nie jest to drugi raz w historii kiedy Bitcoin staje się realną alternatywą dla inwestorów. Zaczynamy mieć do czynienia z prawidłowością, która mocno namiesza bo nie wszyscy rozumieją jej znaczenia i nie doceniają skali rewolucji.
Kapitalizacja rynkowa Bitcoina zwiększyła się o 194 miliardy dolarów w 2023 roku. 66% wzrost kursu BTC od początku roku (YTD) znacznie przewyższa akcje czołowych banków z Wall Street, zwłaszcza iż rosną obawy przed globalnym kryzysem bankowym.
Co więcej, Bitcoin po raz pierwszy od roku odłączył się od akcji w Stanach Zjednoczonych, a jego cena wzrosła o około 65% w porównaniu do 2,5% wzrostu S&P 500 i 15% spadku Nasdaq w 2023 roku.
Banki z Wall Street stracą 100 miliardów dolarów w 2023 roku
Według danych zebranych przez CompaniesMarketCap.com, sześć największych amerykańskich banków:
- JPMorgan Chase,
- Bank of America,
- Citigroup,
- Wells Fargo,
- Morgan Stanley i Goldman Sachs
straciło od początku roku wycenę rynkową prawie 100 miliardów dolarów.
Akcje Bank of America radzą sobie najgorzej wśród graczy bankowych z Wall Street, z prawie 17% spadkiem wyceny od początku roku. Goldman Sachs notuje prawie 12% spadek YTD, a następnie Wells Fargo (9,74%), JPMorgan Chase (6,59%), Citi (3,62%) i Morgan Stanley (0,84%).
Wyceny amerykańskich banków spadły w związku z trwającym załamaniem amerykańskich banków regionalnych. Zamieszanie z bankami dopełnia komunikat z zeszłego tygodnia, iż Silvergate, bank przyjazny kryptowalutom, zamyka swoją działalność, a Signature Bank i Silicon Valley Bank zostają przejęte przez organy regulacyjne.
Kryzys bankowy pogłębił się jeszcze bardziej z powodu zagrożenia upadku First Republic Bank. Na szczęście został on uratowany w ostatniej chwili dzięki łącznemu zastrzykowi w wysokości 30 miliardów dolarów jakie przeznaczono do tej pory w USA na pomoc bankom. Na dzień dzisiejszy z pomocy skorzystali między innymi od Wells Fargo, JPMorgan Chase, Bank of America i Citigroup.
Powtórka z Cypru i Grecji
Wzrost kursu Bitcoina w obliczu narastającego kryzysu bankowego w USA jest podobny do tego, jak reagował on podczas załamań banków na Cyprze i w Grecji.
Podczas cypryjskiego kryzysu finansowego w 2013 roku cena BTC wzrosła o 5000% . Kryzys był spowodowany ekspozycją cypryjskich banków na regionalne spółki z branży nieruchomości, które były nadmiernie lewarowane.
Sytuacja była tak tragiczna w marcu 2013 roku, iż władze Cypru zamknęły wszystkie banki, aby uniknąć powszechnej paniki.
Kiedy Grecja stanęła w obliczu podobnego kryzysu w 2015 roku i nałożyła kontrolę kapitału na obywateli, aby uniknąć paniki na banki, cena Bitcoina wzrosła o 150%.
„Obawy o stabilność systemu bankowego, wraz ze spadającymi realnymi stopami procentowymi, stwarzają dobre warunki do odbicia Bitcoina” – skomentował Ilan Solot, współkierujący aktywami cyfrowymi w londyńskim brokerze Marex, dodając, iż krypto „jest postrzegane przez niektórych inwestorów jako zabezpieczenie przed ryzykiem systemowym.”
Może Cię zainteresuje :