Historyczny transfer w polskiej piłce – pierwsza transakcja w kryptowalutach

4 godzin temu

Raków Częstochowa, były mistrz Polski, dokonał pionierskiego ruchu na rynku transferowym. Klub pozyskał 20-letniego Ibrahima Secka z senegalskiego US Gorée, rozliczając transakcję dzięki kryptowalut. To pierwsza tego typu operacja w historii polskiej Ekstraklasy, otwierająca nowe możliwości dla naszych klubów.

Ibrahim Seck, środkowy pomocnik, podpisał kontrakt obowiązujący do 30 czerwca 2028 roku, z opcją przedłużenia go o kolejny rok. Zawodnik, który zdobył Puchar Narodów Afryki U-20 i wystąpił na Mistrzostwach Świata w tej kategorii wiekowej, ma potencjał, by wzmocnić drużynę Rakowa zarówno w rozgrywkach krajowych, jak i międzynarodowych. Częstochowska drużyna wciąż marzy bowiem o to, by liczyć się w walce o najwyższe trofea nie tylko w polskiej, ale i europejskiej piłce.

Zondacrypto – technologiczny partner klubu

Transfer został sfinalizowany dzięki współpracy Rakowa Częstochowa z Zondacrypto – polską giełdą kryptowalut, która od dłuższego czasu angażuje się w sponsoring sportowy. Logotyp firmy można zobaczyć na koszulkach meczowych zespołu, stadionie oraz w mediach społecznościowych klubu. W ramach współpracy kibice Rakowa mogą także kupować bilety i karnety, płacąc kryptowalutami za pośrednictwem bramki płatniczej firmy.

Zondacrypto nie tylko wspiera klub w pionierskich projektach takich jak transfer Secka, ale również sponsorowała zimowe zgrupowania Rakowa w hiszpańskiej Marbelli. Spółka buduje swoją markę na rynku sportowym, współpracując z takimi drużynami jak Juventus, Atalanta Bergamo, AC Parma czy hokejowy HC Davos.

Innowacja czy chwilowy trend?

Rozliczenie transferu w kryptowalutach to krok w stronę nowych modeli finansowania w sporcie. W obliczu rosnącej adopcji cyfrowych aktywów przez globalne marki i instytucje sportowe, Raków Częstochowa może stać się prekursorem w polskiej piłce. Dla klubów, które chcą się rozwijać nie tylko na sportowym, ale też marketingowym polu, wykorzystanie kryptowalut może stanowić alternatywną ścieżkę rozwoju.

Zondacrypto i PZPN – brak porozumienia

Pomimo rosnącego zaangażowania w polski sport, Zondacrypto na razie nie planuje współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Prezes firmy, Przemysław Kral, w rozmowie ze sportmarketing.pl przyznał, iż na obecnym etapie nie widzi możliwości takiej współpracy.

Ja bym bardzo chciał, ale trochę szkoda mi życia na… jak to powiedzieć, żeby to źle nie zabrzmiało… Powiem tak: Stadion Narodowy w Warszawie mamy wspaniały. Byłem na meczu Atalanty z Realem Madryt i poziom przygotowania i gościnności to jest top of the top, to jest naprawdę najwyższy poziom w Europie. Mamy piękny obiekt, mamy wspaniałych ludzi, ale jesteśmy trochę jak Tutsi i Hutu. Z pewnymi ludźmi nie da się osiągnąć kompromisu, trudno jest się dogadaćstwierdził Przemysław Kral.

Brak porozumienia z PZPN może oznaczać, iż polska federacja piłkarska pozostaje – jak zwykle – w tyle za innowacjami wprowadzanymi przez poszczególne kluby. Tymczasem Raków Częstochowa pokazuje, iż gotowość do adaptacji nowoczesnych rozwiązań finansowych może stanowić przewagę konkurencyjną w dynamicznie zmieniającym się świecie sportu. Oby władze największego związku sportowego w Polsce zrozumiały jak najszybciej, iż opierając się rozwojowi, można bardzo wiele stracić.

Zwłaszcza, iż żądne przepisy – także europejskie – tego nie zabraniają. A coraz więcej firm zajmujących się kryptowalutami sponsoruje coraz więcej topowych klubów piłkarskich. Niczym niezwykłym nie są już też indywidualne kontrakty pomiędzy najbardziej znanymi sportowcami, a firmami z branży kryptowalut.

Idź do oryginalnego materiału