Miasto Hongkong, które jest jednym z kryptowalutowych centrów nie tylko azjatyckiego rynku, wprowadza zmiany w zakresie regulacji emitentów stablecoinów. Nowe przepisy mają pomóc rynkowi oczyścić się nieuczciwych, a także ryzykownych emitentów, na czym skorzystać mają wszyscy uczestnicy rynku.
Decyzja Hongkongu o regulacji emitentów stablecoinów oznacza sporą zmianę w jego systemie nadzoru finansowego. Poprzez wprowadzenie solidnych ram, miasto chce bowiem chronić stabilność monetarną i finansową w obliczu szybkiego wzrostu aktywów wirtualnych. Wprawdzie Hongkong ma własne instytucje finansowe, ale wszyscy doskonale wiedzą czyja stabilność nowe decyzje mają chronić – oczywiście Chin, od których Hongkong jest bezpośrednio zależny.
Konsultacje: większość chciała zmian
Biuro Usług Finansowych i Skarbu (FSTB) oraz Hongkoński Urząd Monetarny (HKMA) opublikowały właśnie wyniki konsultacji dotyczących nowego systemu regulacyjnego, który ma na celu nadzór nad emitentami stablecoinów opartych na walutach fiat. Decyzja ta wynika z rosnącej popularności i zmieniającego się charakteru aktywów wirtualnych, które według urzędników wymagają jasnych przepisów regulacyjnych, aby skutecznie zarządzać potencjalnymi ryzykami.
W lutym 2024 roku zakończono publiczne konsultacje tego projektu. W ich ramach otrzymano 108 zgłoszeń od różnych grup i osób, w tym uczestników rynku, stowarzyszeń branżowych i organizacji zawodowych. Większość poparła wprowadzenie systemu regulacyjnego dla emitentów, aby zapewnić odpowiednie zarządzanie ryzykiem i przejrzystość rynku.
Co zmieni nowe prawo dotyczące stablecoinów?
Oficjalnie ustanowienie systemu licencyjnego dla emitentów stablecoinów ma na celu wzmocnienie istniejących przepisów regulacyjnych dotyczących aktywów wirtualnych w Hongkongu. Władze podkreślają, iż ten krok jest zgodny z międzynarodowymi standardami i ma na celu zmniejszenie ryzyka związanego z emisją stablecoinów. Tworząc dobrze regulowane środowisko, Hongkong chce promować zrównoważony i odpowiedzialny rozwój ekosystemu stablecoinów.
Z drugiej strony podnoszone są jednak głosy, iż to kolejne regulacje kryptowalut, które powinny być emitowane przez rynek. Sekretarz ds. Usług Finansowych i Skarbu, Christopher Hui, podkreśla jednak, iż ten system będzie uzupełnieniem istniejących przepisów regulacyjnych dotyczących platform handlu aktywami wirtualnymi. Ma na celu dalsze zabezpieczenie stabilności finansowej i wzmocnienie zaufania do systemu finansowego Hongkongu, a nie jego manualne sterowanie czy destabilizację.
Czy prawo w Hongkongu wpłynie na cały rynek kryptowalut?
Teraz FSTB i HKMA uwzględniają część uwag z konsultacji do finalizacji propozycji legislacyjnej. Ostateczna propozycja zostanie przedstawiona Radzie Legislacyjnej, co stanowi istotny krok w kierunku kompleksowej regulacji emitentów stablecoinów. Dyrektor Generalny HKMA, Eddie Yue, podkreślił, iż podczas konsultacji pojawiło się wiele konstruktywnych komentarzy i dodał, iż dobrze regulowane środowisko jest najważniejsze dla zdrowego rozwoju rynku stablecoinów w Hongkongu.
Jak to wpłynie na Globalny Ekosystem Finansowy? Proaktywne podejście Hongkongu do regulacji stablecoinów prawdopodobnie wyznaczy ścieżkę dla kolejnych krajów. To miasto dostosowuje swoje przepisy do międzynarodowych standardów i wzmacnia swoją pozycję jako wiodącego międzynarodowego centrum finansowego. Liczy, iż dzięki temu może przyciągnąć więcej emitentów stablecoinów i firm fintech do Hongkongu, wzmacniając jego ekosystem finansowy.
Jedno jest pewne, rynek stablecoinów coraz szybciej staje się mniej rozproszony. Z jednej strony jest oczywiście dzięki temu bezpieczniejszy, ale z drugiej coraz bardziej kontrolowany przez największych graczy na rynku, a nie o to przecież w kryptowalutach chodziło… Na szczęście stablecoiny to tylko część tego rynku, która jest pomostem pomiędzy światem tradycyjnych, a wirtualnych finansów.