Idą święta: Ceny w sklepach pod kontrolą, krypto w mainstreamie

1 tydzień temu

W listopadzie ceny w polskich sklepach detalicznych ponownie wzrosły, jednak tempo tego wzrostu zwolniło w porównaniu do poprzednich miesięcy. Chociaż idą święta i podwyżki są przez cały czas odczuwalne, wzrost cen wciąż utrzymuje się na poziomie ponad 5% w skali roku.

Co to oznacza dla konsumentów oraz rynku kryptowalut? Jakie produkty zdrożały najbardziej, a które pozostały niemal bez zmian?

Idą święta, ceny rosną, ale wolniej niż się spodziewano

Według najnowszego raportu “Indeks CEN w sklepach detalicznych”, przygotowanego przez UCE RESEARCH i Uniwersytet WSB Merito, w listopadzie ceny w sklepach wzrosły o 5,5% w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. To nieznacznie więcej niż w październiku, kiedy wzrost wyniósł 5,4%. Choć wydaje się, iż inflacja nieco zwolniła, to przez cały czas zauważalne są podwyżki w wielu kategoriach produktów spożywczych.

W raporcie zwrócono uwagę, iż aż 17 z 17 analizowanych kategorii produktów podrożało w skali rocznej. W porównaniu z wcześniejszymi miesiącami, kiedy zdarzały się wyjątki, teraz wszystkie kategorie notują wzrosty. Oznacza to, iż konsumenci muszą liczyć się z droższymi zakupami w niemal każdej części sklepu.

Wzrosty cen w poszczególnych grupach produktów

Wśród produktów, które zdrożały najbardziej, liderem są warzywa. Ich ceny wzrosły o 16,6% w skali roku. Tuż za nimi znajdują się artykuły tłuszczowe, które podrożały o 10,4%, a także słodycze i desery, których ceny wzrosły o 10,2%.

Nabiał kosztuje o 8,1% więcej, a owoce podrożały o 7,4%. Z kolei najmniejsze podwyżki dotknęły karmy dla zwierząt, produkty sypkie i chemię gospodarczą, gdzie ceny wzrosły o zaledwie 0,2%, 0,4% i 0,6%.

Na końcu stawki znajdują się artykuły dla dzieci i dodatki spożywcze, które podrożały o 2,3% i 2,4%.

Idą święta, a kryptowaluty przyciągają zainteresowanie w Polsce

Równocześnie z rosnącymi cenami w sklepach detalicznych, w Polsce zauważalny jest również wzrost zainteresowania kryptowalutami. Z danych wynika, iż Polska staje się coraz bardziej otwarta na ten temat, a kryptowaluty stają się częścią mainstreamu.

W 2023 roku liczba użytkowników kryptowalut w Polsce wzrosła o ponad 60%, a ich świadomość jest coraz wyższa, co daje nadzieję na dalszy rozwój tej branży. Istnieje rosnące przekonanie, iż cyfrowe aktywa mogą stanowić alternatywę dla tradycyjnych inwestycji, zwłaszcza w kontekście rosnącej inflacji.

Bitcoin i energia – wyzwania na rynku kryptowalut

Z drugiej strony, rosnące zainteresowanie kryptowalutami, a zwłaszcza Bitcoinem, stawia przed Polską nowe wyzwania. Wciąż pojawiają się obawy o ogromne zużycie energii przez proces wydobywania Bitcoinów.

Z danych wynika, iż produkcja tego cyfrowego aktywa pochłania ogromne ilości energii, co budzi niepokój w kontekście wpływu na środowisko. Jednak Polska nie widzi problemu w tym aspekcie, uznając, iż kraj ma wystarczającą ilość energii ze źródeł odnawialnych, co pozwala na utrzymanie zrównoważonego rozwoju tego sektora.

Choć Bitcoin budzi kontrowersje, to jego popularność wciąż rośnie. Natomiast nasz kraj coraz częściej dostrzega jego potencjał jako narzędzia inwestycyjnego oraz płatniczego.

Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut przez BeInCrypto, kliknij tutaj.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

BeInCrypto Polska - Idą święta: Ceny w sklepach pod kontrolą, krypto w mainstreamie

Idź do oryginalnego materiału