informacje z kolei i rynku kolejowego
W dniach 20 – 22 października w Starachowicach w województwie świętokrzyskim odbył się III Kongres Entuzjastów i Przyjaciół Kolei. Organizatorem wydarzenia była ponownie Fundacja ProKolej, a także Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
Sympatycy pociągów i kolejnictwa, spotkali się w swoim gronie po raz trzeci. W poprzednich latach bawili w Piasecznie na Mazowszu i w Rogowie w województwie łódzkim. Tym razem swoje bramy szeroko otworzyły dla nich starachowickie samorządy oraz aktywiści ze Starachowickiej Kolei Wąskotorowej. Atrakcji nie brakowało, a dzięki decyzji przewoźników przez cały czas trwania kongresu jego uczestnicy mieli możliwość korzystania z darmowej komunikacji autobusowej i kolejowej. Dzięki temu zarówno dojazd do Starachowic, jaki podróże pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami, gdzie odbywały się spotkania i prezentacje było dostępne praktycznie dla wszystkich.
Zwiedzanie Starachowic
Zajęcia w plenerze zaczęły się nietypowo jak dla „kolejarzy”, bo od objazdu autobusem niskoemisyjnym po najciekawszych zakątkach Starachowic. W kolejnych dniach królowała już jednak kolej. Zarówno w wydaniu szeroko-, normalno- i wąskotorowym. Uczestnicy mieli również możliwość zwiedzenia wszystkich ekspozycji Muzeum Przyrody i Techniki. Podczas spacerów tematycznych można było zobaczyć nie tylko stare pojazdy kolejowe, a także dwa wielkie piece i turbinę parową. A na deser to z czego Starachowice są znane w całej Polsce – czyli skansen pojazdów marki Star.
Zgodnie z tradycją kongresowych spotkań trzeciego dnia odbyły się zawody drezynowe. Najlepsza okazała się drużyna „Kolejowego Podlasia”, która o ułamki sekund wyprzedziła konkurentów. Kolejną atrakcją był przejazd pociągiem Starachowickiej Kolei Wąskotorowej na odcinkach Starachowice Wschodnie Wąskotorowe – Lipie oraz Marcule – Iłża. Pierwszy fragment liczy sobie 5 kilometrów, drugi 7 kilometrów. Cechą rozpoznawalną tej wąskotorówki jest fakt, iż jej trasa, jako jedynej w Polsce, przebiega przez teren dwóch województw. Świętokrzyskiego i Mazowieckiego. Czas przejazdu pierwszym odcinkiem wyniósł pół godziny natomiast drugi był dłuższy o 10 minut. Pierwszy trakt prowadzi przez środek Puszczy Iłżeckiej, drugi to podróż wzdłuż drogi krajowej nr 9.
– Przygotowanie Kongresu było dla nas dużym przedsięwzięciem organizacyjnym, przekraczającym poprzednie edycje tego wydarzenia. Wynikało to ze skali wyzwań, takich jak m.in. trzy dni sesji plenarnych w różnych lokalizacjach, zintegrowanie sześciu podmiotów współorganizujących i kilkunastu podwykonawców. Pozytywne opinie uczestników świadczą jednak, iż warto było ponieść ten wysiłek – powiedział Marcin Rogoziński ze Stowarzyszenia Miłośników Kolei Wąskotorowych.
Edukacja – rozwój kolei
Zlot to także edukacja. Przez trzy dni w Urzędzie Miejskim, Muzeum Przyrody i Techniki, a ostatniego dnia w Starostwie Powiatowym dyskutowano nie tylko historii kolei, ale również o jej zaletach i współczesnych wyzwaniach towarzyszących rozwojowi branży. Częścią programu było spotkanie z przedstawicielem Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei, poświęcone głośnej ostatnio kwestii zasad fotografowania obiektów kolejowych.
– Cieszę, iż Powiat Starachowicki mógł być współgospodarzem tego wyjątkowego wydarzenia i udało się nam zgromadzić miłośników transportu kolejowego, przedstawicieli organizacji pozarządowych, a także sympatyków, hobbystów i aktywistów, zaangażowanych w ochronę i promowanie tej formy Transportu z całej Polski. Jestem przekonany, iż te trzy dni spędzone w naszym powiecie, w gościnnych murach naszego Muzeum Przyrody i Techniki i z naszą Starachowicką Koleją Wąskotorową, a także wizyty studyjne w obiektach dziedzictwa kulturowego i technicznego oraz spotkania integracyjne i sesje warsztatowe były atrakcyjne dla wszystkich, a merytoryczne dyskusje, wymiana doświadczeń i wizji, zaowocują dalszym rozwojem naszej współpracy na rzecz ochrony i promowania transportu kolejowego – powiedział Jerzy Materek, Członek Zarządu Powiatu Starachowickiego.