IJHARS zatrzymała transport ponad 20 ton miodu z Ukrainy

3 tygodni temu

W wyniku kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) w Lublinie, stwierdzono, iż partia miodu wielokwiatowego pochodzącego z Ukrainy zawierała nadmierną ilość hydroksymetylofurfuralu (HMF). Z powodu przekroczenia dopuszczalnego poziomu tego związku chemicznego, miód nie spełniał wymagań bezpieczeństwa zdrowotnego i nie może zostać dopuszczony do obrotu na terenie Polski.

IJHARS zatrzymała transport ponad 20 ton miodu z Ukrainy

Decyzja IJHARS została wydana w trybie natychmiastowej wykonalności, co oznacza, iż miód powinien zostać wycofany z rynku natychmiast po otrzymaniu decyzji.

Czym jest hydroksymetylofurfural (HMF)?

Hydroksymetylofurfural (HMF) to związek chemiczny, który powstaje w wyniku przechowywania miodu lub innych produktów spożywczych, szczególnie w wyniku długotrwałego narażenia na wysoką temperaturę. W miodzie HMF może występować naturalnie, jednak jego poziom nie może przekraczać określonej normy, aby produkt był uznany za bezpieczny do spożycia.

Zagrożenia związane z HMF

Hydroksymetylofurfural w dużych stężeniach może stanowić zagrożenie dla zdrowia. W kontakcie z błonami śluzowymi, HMF może wywoływać ich podrażnienie, podobnie jak w przypadku oczu czy górnych dróg oddechowych. Ponadto, w wysokich stężeniach, związek ten wykazuje adekwatności cytotoksyczne, co oznacza, iż może uszkadzać komórki, a także rakotwórcze, zwiększając ryzyko wystąpienia nowotworów.

Reakcja IJHARS

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podjęła działania mające na celu ochronę konsumentów przed niebezpiecznym produktem. W związku z przekroczeniem dopuszczalnego poziomu HMF, decyzja o zakazie wprowadzenia miodu na rynek polski została wydana natychmiastowo, co w praktyce oznacza, iż partia 20 650 kg miodu musi zostać wycofana ze sprzedaży.

Wnioski i zalecenia

Decyzja IJHARS zwraca uwagę na konieczność utrzymywania wysokich standardów jakości produktów spożywczych importowanych na rynek polski, szczególnie jeżeli chodzi o bezpieczeństwo zdrowotne konsumentów. Wszystkie partie miodu, w tym te pochodzące z Ukrainy, muszą spełniać wymagania dotyczące zawartości HMF, by nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Paszporty dla bydła są konieczne! Izby rolnicze apelują do ministra rolnictwa

Importerzy powinni szczególnie zwracać uwagę na kontrolę jakości produktów, które trafiają na rynek, aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości i zapewnić bezpieczeństwo spożywcom.

Idź do oryginalnego materiału