Ile akcji potrzebujesz mieć w swoim portfelu? Do kiedy dywersyfikacja ma sens?

1 rok temu

Każdy inwestor na pewnym etapie swojej inwestycyjnej przygody usłyszał prawdopodobnie o dywersyfikacji portfela. choćby jeden z największych przeciwników dywersyfikacji – Warren Buffett nie trzyma „wszystkich jajek w jednym koszyku”. Odpowiednia dywersyfikacja pozwala inwestorowi zabezpieczyć portfel przed zbyt dużymi wahaniami. Zbyt wysoki jej poziom potrafi jednak mocno obniżyć stopę zwrotu.

Dywersyfikacja ma znaczenie

Ryzyko i zmienność portfela można zmniejszać nie tylko poprzez dodawanie kolejnej liczby akcji spółek. Pomoże nam tu również dobieranie firm z różnych sektorów gospodarki oraz takich działających na różnych rynkach. Najlepiej takich, które operują na osobnych kontynentach. O istotności dywersyfikacji geograficznej pisaliśmy na przykładzie rewolucji francuskiej. Zwłaszcza dla początkujących inwestorów, dywersyfikacja powinna być kluczowa do stosowania.

Cztery różne sposoby na dywersyfikacje portfela. Najskuteczniejsze jest zwiększanie liczby instrumentów w portfelu (do pewnego momentu)

https://www.xtb.com/pl/edukacja/dywersyfikacja-portfela

Chociaż pewna elementarna dywersyfikacja geograficzna i sektorowa jest niezbędna, to badania pokazują, iż nie są to najważniejsze elementy. Największy wpływ na ryzyko i zmienność portfela ma posiadanie w portfelu odpowiedniej liczby spółek. Benjamin Graham w swojej książce „Inteligentny Inwestor” z 1949 r. podaje, iż posiadanie od 10 do 30 różnych spółek wystarczy, aby odpowiednio zdywersyfikować portfel akcji.

Ta opinia jest od lat powtarzana na wielu forach i blogach inwestycyjnych. Jednak najnowsze badania uściślają tę liczbę. W książce „Analiza inwestycji i zarządzanie portfelem” Frank Reilly i Keith Brown podali, że: „90% maksymalnej korzyści z dywersyfikacji pochodziło z portfeli obejmujących od 12 do 18 akcji”.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Dywersyfikacja i jej poziom zależy od rodzaju portfela

W jednym z wywiadów Warren Buffett również podawał zbliżoną liczbę. Twierdził, iż najbardziej optymalna liczba zawiera się w przedziale od 15 do 20 różnych pozycji. Analiza zachowania wyników setek różnych portfeli inwestycyjnych na przestrzeni ostatnich lat pozwala powiedzieć, iż optymalna liczba akcji w portfelu będzie zależeć od tego, w jakie walory mamy zamiar inwestować. o ile chcemy posiadać tylko duże podmioty, to 10 firm raczej wystarczy. W sytuacji, gdy skupiamy się na mniejszych wzrostowych spółkach z wysoką zmiennością, to liczba podmiotów powinna być większa. Tak wynika też z badań CFA Institute.

Optymalna liczba spółek w portfelu w zależności od tego czy inwestujemy w akcje małych czy dużych spółek – badanie CFA Institute

https://blogs.cfainstitute.org/investor/2021/05/06/peak-diversification

CFA Institute sprawdziło również, jaka jest optymalna liczba spółek w portfelu w zależności od tego, czy inwestujemy w akcje spółek dywidendowych, czy takich, które nie dzielą się zyskami ze swoimi akcjonariuszami. Przedsiębiorstwa dywidendowe są znacznie mniej zmienne i na ogół mają bezpieczniejszą sytuację finansową niż konkurenci. W związku z tym ich akcjonariusze powinni doświadczać mniejszych wahań kursów. CFA Intitute twierdzi, iż wystarczy już tylko kilka takich podmiotów w portfelu.

Optymalna liczba spółek w portfelu w zależności od tego czy inwestujemy w akcje spółek dywidendowych – badanie CFA Institute

Ibidem

Polski inwestor trzyma w portfelu około 8 różnych spółek

Podsumowując wszystkie badania i wypowiedzi słynnych inwestorów, można powiedzieć, iż optymalną liczbą akcji w portfelu, będzie wartość z przedziału 9 do 18 różnych walorów. Wszystko zależy od tego, w jakie aktywa inwestujemy. Taka liczba umożliwi nam uzyskiwanie stopy zwrotu większe niż szeroki rynek akcji, a przy tym do minimum ograniczymy ryzyko i zmienność portfela. Co interesujące Polski inwestor nie lubi trzymać w portfelu zbyt dużej liczby podmiotów. Średnio jest to około 8 różnych akcji. Co jest wartością bardzo bliską, naszego idealnego przedziału 9-18.

Badanie inwestorów indywidualnych 2022 – wykres kołowy przedstawiający średnią liczbę spółek w posiadaniu polskiego inwestora

https://www.sii.org.pl/static/img/015402/obi2022.pdf

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału