Akcje półprzewodników były w dobrej formie na giełdzie w ciągu ostatnich pięciu lat, co jest widoczne po 205% wzroście odnotowanym przez indeks PHLX Semiconductor Sector w tym okresie. Te niesamowite zyski można przypisać rosnącemu popytowi na chipy w wielu sektorach, od motoryzacji po centra danych, komputery i telefony.
Imponujący wzrost w sektorze półprzewodników odbił się pozytywnie również na Advanced Micro Devices (NASDAQ: AMD) . Akcje producenta chipów wzrosły o niesamowite 308% w ciągu ostatnich pięciu lat, zdecydowanie przewyższając wzrost sektora. Oczywiście rok 2024 okazał się rokiem do zapomnienia dla inwestorów AMD, ponieważ jego akcje do tej pory pozostały na niezmienionym poziomie.
Ale nie będzie zaskoczeniem, jeżeli akcje odzyskają swój impet i zapewnią imponujący wzrost w ciągu najbliższych pięciu lat. Przyjrzyjmy się powodom.
Wzrost sekularny będzie czynnikiem napędowym AMD
Według Semiconductor Industry Association (SIA) globalny przemysł półprzewodników wygenerował szacowany przychód w wysokości 439 miliardów dolarów w 2020 r. Oczekuje się, iż przemysł zakończy 2024 r. z przychodem w wysokości 611 miliardów dolarów. Przekładałoby się to na czteroletnią roczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 8,6%.
Dobrą wiadomością jest to, iż przewiduje się, iż globalny rynek półprzewodników osiągnie silniejszy roczny wskaźnik wzrostu wynoszący nieco ponad 10% w ciągu najbliższych pięciu lat, generując prawie 981 miliardów dolarów rocznego przychodu w 2029 roku. Ten szybszy wzrost ma być napędzany rosnącym zapotrzebowaniem na układy scalone wymagane do zasilania aplikacji sztucznej inteligencji (AI) .
Od centrów danych po telefony i komputery osobiste (PC), AI ma napędzać solidny wzrost konsumpcji chipów w nadchodzących latach. Firma badawcza rynku Omdia szacuje, iż sprzedaż chipów AI wdrożonych w centrach danych może osiągnąć 151 miliardów dolarów w 2029 r., w porównaniu do szacowanych 78 miliardów dolarów w 2024 r. Z drugiej strony oczekuje się, iż sprzedaż komputerów z obsługą AI osiągnie 231 miliardów dolarów w 2030 r., w porównaniu do 50,6 miliarda dolarów w tym roku.
Szybki wzrost obu tych rynków będzie ogromnym wiatrem w żagle dla AMD. Dzieje się tak, ponieważ producent chipów obsługuje zarówno rynek centrów danych, jak i rynek komputerów osobistych dzięki swoich jednostek centralnych (CPU) i jednostek przetwarzania grafiki (GPU), co wyjaśnia, dlaczego firma odnotowała solidny wzrost w poprzednim kwartale.
Na przykład AMD dostarczyło rekordowe przychody z centrów danych w wysokości 3,5 mld USD w trzecim kwartale 2024 r., co stanowi wzrost o 122% w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku. Segment ten skorzystał na rosnącym popycie zarówno na procesory serwerowe, jak i procesory graficzne, które są wdrażane w serwerach AI. Warto zauważyć, iż AMD spodziewa się w tej chwili sprzedaży procesorów graficznych do centrów danych o wartości co najmniej 5 mld USD w 2024 r., co stanowi znaczną poprawę w stosunku do pierwotnych oczekiwań na poziomie 2 mld USD na początku roku.
Biorąc pod uwagę, iż przychody AMD z procesorów graficznych do centrów danych zaczęły rosnąć w czwartym kwartale 2023 r., kiedy firma sprzedała procesory graficzne AI o wartości 400 milionów dolarów po wprowadzeniu na rynek rodziny akceleratorów MI300, tempo wzrostu przychodów, jakie firma osiąga z tego biznesu w 2024 r., wskazuje na niezwykły wzrost. Ogromna możliwa do zaadresowania szansa na rynku układów AI sugeruje, iż AMD może przez cały czas odnotowywać solidny wzrost w tym segmencie w ciągu najbliższych pięciu lat, zwłaszcza iż sprzedaje zarówno procesory graficzne, jak i procesory CPU skoncentrowane na AI.
Z drugiej strony, biznes procesorów klienckich AMD również zyskuje na popularności dzięki poprawiającym się perspektywom rynku komputerów osobistych. Firma odnotowała 29% wzrost rok do roku w przychodach z segmentu klienckiego do 1,9 miliarda dolarów w trzecim kwartale. Zarząd AMD przypisuje ten imponujący wzrost silnemu popytowi na najnowszą generację procesorów opartych na architekturze Zen 5.
Firma zaprojektowała swoje najnowsze procesory tak, aby mogły uruchamiać obciążenia AI lokalnie na laptopach i komputerach stacjonarnych. Dobrą stroną jest to, iż platformy PC AMD zorientowane na AI zyskują na popularności. Podczas ostatniej konferencji telefonicznej na temat wyników finansowych, CEO AMD Lisa Su zauważyła:
Widzieliśmy już, iż rynek komputerów PC z AI ma osiągnąć znakomity wzrost w ciągu najbliższych pięciu lat. Tak więc biznes procesorów klienckich AMD powinien w idealnym przypadku utrzymać swoje zdrowe poziomy wzrostu w przyszłości i przyczynić się do solidnego wzrostu zysków netto firmy.
Silny wzrost zysków może prowadzić do imponującego wzrostu wartości akcji
Analitycy spodziewają się, iż AMD zakończy 2024 r. zyskiem na poziomie 3,33 USD na akcję, co stanowiłoby wzrost o 26% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jak pokazuje poniższy wykres, producent chipów powinien osiągnąć znacznie większy wzrost zysków w ciągu najbliższych kilku lat.
Konsensus szacunków przewiduje, iż zyski AMD wzrosną w tempie rocznym o prawie 33% w ciągu najbliższych pięciu lat. Na podstawie szacunków zysków na akcję na 2024 r. wynoszących 3,33 USD na akcję, wynik netto firmy może wzrosnąć do 13,86 USD na akcję po pięciu latach. AMD ma pięcioletni średni mnożnik zysków na przyszłość wynoszący 33, co stanowi niewielką premię do mnożnika zysków na przyszłość indeksu Nasdaq-100 wynoszącego 30 (używając indeksu jako wskaźnika dla akcji technologicznych).
Zakładając, iż będzie handlować zgodnie z wielokrotnością zysków przyszłych indeksu Nasdaq-100 po pięciu latach i osiągnie 13,86 USD na akcję zysku, cena akcji mogłaby być wówczas warta 416 USD. Byłby to wzrost o 180% w stosunku do obecnych poziomów, co wskazuje, iż akcje AMD mogą pozostać najlepszą inwestycją również w ciągu najbliższych pięciu lat.
Dlatego inwestorzy powinni spojrzeć dalej niż na stagnację wyników AMD w 2024 r. i rozważyć zakup akcji tej spółki zajmującej się półprzewodnikami , z uwagi na potencjalny wzrost, jaki może ona przynieść w dłuższej perspektywie.