Ile gotówki powinniśmy mieć w domu? Bank podał dokładną kwotę

1 dzień temu
Przygotowania na sytuacje kryzysowe stają się w tej chwili coraz ważniejsze. W dyskusjach na ten temat często pojawia się kwestia pieniędzy. Sprawę poruszyło również Rządowe Centrum Bezpieczeństwo. Tym razem skupiono się jednak na aspekcie, który często jest pomijany.
Konieczność ewakuacji może być związana z różnymi zagrożeniami. W poprzednim artykule pisaliśmy już o przygotowaniach na wypadek blackoutu w Polsce, podobnego do sytuacji z Hiszpanii i Portugalii. Wspomnieliśmy wówczas m.in. o tym, jak ważne jest posiadanie gotówki. W końcu przy awarii prądu bankomaty i płatności kartą będą niedostępne. Okazuje się jednak, iż w tym przypadku konkretna kwota nie jest jedynym problemem.


REKLAMA


Zobacz wideo Japonia: w kilka dni spadło tyle deszczu, co przez miesiąc


Ile gotówki należy mieć w domu na czarną godzinę? RCB zwraca uwagę na istotny aspekt
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) przygotowało dokument "Bądź gotowy - poradnik na czas kryzysu i wojny" już w 2022 roku, ale porady w nim zawarte są jak najbardziej aktualne, więc warto o nich przypomnieć. Dużą uwagę poświęcono w nim wyposażeniu plecaka ewakuacyjnego, który pomoże nam przetrwać pierwsze dni w sytuacji kryzysowej. Na liście kontrolnej znalazły się m.in. radio na baterie, latarka, zapasowe baterie, apteczka oraz gotówka. Ten ostatni element jest niezwykle ważny, ponieważ bankomaty mogą nie działać z różnych powodów. choćby jeżeli tak się nie stanie, istnieje duże ryzyko, iż wiele osób zacznie w panice wypłacać pieniądze. Zabezpieczenie gotówki może zatem pomóc nam zaoszczędzić czas i nerwy, a w najgorszym scenariuszu stać się po prostu naszym jedynym źródłem środków finansowych. To jednak nie wszystko.
Zobacz też: Nie wystarczy być spadkobiercą. To trzeba zarobić, aby otrzymać majątek
RCB podkreśla, iż na czas kryzysu powinniśmy zabezpieczyć gotówkę w drobnych nominałach. Wydawanie reszty w takich okolicznościach może okazać się niezwykle trudne, zwłaszcza jeżeli wszyscy zaczną płacić banknotami stu- i dwustuzłotowymi. jeżeli chodzi o konkretne kwoty, przyjmuje się, iż powinniśmy mieć przygotowaną równowartość naszych tygodniowych wydatków. Co ważne, obejmuje to nie tylko jedzenie, ale także np. paliwo. W artykule na temat blackoutu w Polsce przytoczonym na wstępie podaliśmy kwotę 500-1000 zł, ale każdy powinien ocenić to indywidualnie. Pełną treść poradnika RCB znajdziemy pod tym linkiem. Choć podobne przygotowania mogą wydawać się niektórym odległym problemem, to niestety jest on bardzo realny. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Unia Europejska.


Jak przygotować się do sytuacji kryzysowej? Unia Europejska przygotowała zalecenia dla państw członkowskich
Pod koniec marca 2025 roku została opublikowana "Strategia na rzecz unii gotowości - zapobieganie nowym zagrożeniom i kryzysom oraz reagowanie na nie".


Unia Europejska musi mierzyć się z coraz bardziej złożonymi kryzysami i wyzwaniami, których nie można ignorować: od rosnących napięć i konfliktów geopolitycznych, zagrożeń hybrydowych i cyberzagrożeń, zagranicznych manipulacji informacjami i ingerencji w informacje, po zmianę klimatu i nasilające się klęski żywiołowe


- czytamy w komunikacie pracowym na stronie Komisji Europejskiej. Opracowana strategia obejmuje 30 kluczowych działań i szczegółowy plan działania na rzecz osiągania celów unii gotowości. Wśród nich znalazło się opracowanie minimalnych kryteriów gotowości w odniesieniu do obiektów i usług użyteczności publicznej (takich jak szpitale, szkoły, transport i telekomunikacja), gromadzenie na większą skalę zapasów sprzętu i materiałów o krytycznym znaczeniu, a także zachęcanie mieszkańców do stosowania praktycznych środków, takich jak posiadanie artykułów pierwszej potrzeby wystarczających na co najmniej 72 godziny w nagłych przypadkach.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału