Czym jest zwolnienie L4?
Pracownik, który opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne, ma możliwość uzyskania zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego czasową niezdolność do pracy. Rzeczone zaświadczenie jest powszechnie znane pod nazwą "L4". Od 1 grudnia 2018 roku wszystkie zwolnienia lekarskie są wystawiane w formie elektronicznej, dzięki tak zwanego e–zwolnienia (e–ZLA).
Lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie z wcześniejszą datą, maksymalnie do 3 dni wstecz. Co więcej, zgodnie z informacjami podanymi na stronie biznes.gov.pl: "Zaświadczenie pozwala ustalić prawo pracownika do świadczeń związanych z chorobą, pobytem w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym, który działa w formie stacjonarnej i całodobowej".Reklama
Kto ma prawo do zwolnienia L4?
Zwolnienie chorobowe jest wystawiane przez lekarza w sytuacji, w której pracownik ze względu na problemy zdrowotne jest czasowo niezdolny do pracy. W trakcie trwania zwolnienia pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego (wypłacanego przez pracodawcę) lub, jeżeli zwolnienie trwa dłużej niż 33 dni, zasiłku chorobowego, który jest finansowany ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Wynagrodzenie chorobowe wynosi 80 proc. wynagrodzenia zasadniczego. W pewnych sytuacjach, takich jak niezdolność do pracy wynikająca z choroby w trakcie ciąży, wypadku przy pracy lub poddania się badaniom dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub zabiegowi ich pobrania, pracownikowi należy się 100 proc. wynagrodzenia.
Kto ma prawo do L4? Okazuje się, iż ze zwolnienia lekarskiego w sytuacji problemów ze zdrowiem może skorzystać każda osoba zatrudniona na umowę o pracę. Warto zaznaczyć, iż prawo do zasiłku chorobowego przysługuje po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Należy pamiętać, iż ze zwolnienia L4 mogą skorzystać również osoby pracujące na umowie zlecenie. Jednak w ich przypadku, konieczne okazuje się złożenie stosownego wniosku o przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego i przekazanie go zleceniodawcy.
Jak długo można być na L4?
Niektóre osoby mogą zastanawiać się nad tym, jak długo można być na zwolnieniu L4. Okazuje się, iż ta kwestia została uregulowana w przepisach. Chodzi tutaj o ustawę z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Zgodnie z art. 8: "Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a o ile niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni". Warto wspomnieć, iż jeżeli pracownik po zakończeniu wyżej wspomnianego okresu przez cały czas pozostaje niezdolny do pracy, to wówczas może się ubiegać o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.