Rynkowa euforia po wyborze Donalda Trumpa na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych powoli wygasa, a uwaga inwestorów kieruje się w stronę nominacji politycznych nowej administracji Białego Domu. Pierwsze powyborcze ruchy Trumpa oraz ostatnie dane makroekonomiczne wskazują, iż Fed może tracić argumenty za dalszymi obniżkami stóp.
Co dalej z dolarem amerykańskim oraz ile pary ma w sobie Trump Trade?
Perspektywa nowej wojny celnej z Chinami oraz obniżki podatków dla Amerykanów, które stanowiły podstawę kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa pozytywnie wpłynęły na wartość dolara amerykańskiego oraz główne indeksy Wall Street. Propozycje nominacji na najważniejsze stanowiska w nowej administracji Białego Domu wywołują podobne – choć zauważalnie słabsze – emocje. Mimo wszystko, ważniejsze od powyborczych ruchów Donalda Trumpa pozostają dane makroekonomiczne spływające z amerykańskiej gospodarki.
Dane dotyczące inflacji CPI za październik okazały się być zgodne z oczekiwaniami, choć wartość wskaźnika odnotowała delikatny wzrost. Ostatnie dwa miesiące przynoszą ponowne – umiarkowane, ale jednak – przyspieszenie wzrostu cen usług. Tendencja ta, przy innych solidnych danych z gospodarki USA, może zniechęcać Fed do dalszych, szybkich obniżek stóp procentowych.
Oczekiwania na obniżki stóp procentowych Fed wyraźnie spadły po wypowiedziach Powella, który stwierdził, iż Fed nie musi spieszyć się z obniżkami. Decyzje Rezerwy będą mocno bazować na tym, co będzie działo się w kwestii ceł. Prawdopodobna nominacja Marco Rubio na Sekretarza Stanu USA świadczy o chęci agresywnej polityki w tym zakresie. Czy to oznacza, iż dolar amerykański będzie przez cały czas zyskiwał na wartości?
Zapraszamy na webinar z Głównym Ekonomistą XTB dr Przemysławem Kwietniem, w którym poruszy takie zagadnienia jak:
- Fed traci argumenty za dalszymi obniżkami?
- Co dalej z wyceną dolara?
- Jak długo może trwać korekta na złocie?
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). właściciel prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.